Zatwardzenie u kota - przyczyny, objawy, leczenie

Tak samo jak ludzie, koty również miewają zaparcia, które często są bagatelizowanym problemem. Mówiąc krótko, jest to rzadsze oraz utrudnione oddawanie stolca. Głośne miauczenie kota może być dla człowieka bardzo słodkie, jeśli jednak jednocześnie przy tym nie może się wypróżnić, to zapewne ma zaparcia. Potrafią być one bardzo bolesne oraz mało komfortowe. Problem można rozwiązać, jeśli znajdzie się jego przyczynę, których może być wiele. Jak wygląda leczenie u kota? Poniższy artykuł podpowie jak można pomóc naszemu pupilowi, aby skrócić jego cierpienie.

Skąd się biorą zaparcia u kotów?

• Spożywanie niestrawnych przedmiotów - często dochodzi u kota do sytuacji, w których spożywa niestrawne przedmioty i materiały. Może to skutkować niedrożnością jelit, co może prowadzić do zaparć. Najczęściej takimi przedmiotami są sznureczki, wstążeczki, wędki i inne zabawki. Jeśli zaobserwowało się to u swojego kota nie należy jednak samodzielnie mu pomagać, gdyż ciągnąc za właśnie taki sznureczek czy wstążkę można uszkodzić zwierzęciu jelita. Konieczna może się okazać interwencja chirurga u weterynarza, jeśli okaże się, że ciało obce jest długie lub ma ostre zakończenie. W przypadku kiedy kot zachowuje się normalnie, a spożyty przedmiot był mały, wystarczy zwykła konsultacja telefoniczna i postępowanie zgodnie z zaleceniami.

• Nieodpowiednia dieta - do zaparć u naszego zwierzaka może dojść poprzez skumulowane w jelitach włosy, czyli zlizywaną sierść popularnie nazywaną "kłaczkiem". Do tak zwanych zakłaczeń dochodzi w sytuacji, gdy kot jest na nieodpowiedniej diecie, a jego układ pokarmowy nie radzi sobie z pozbyciem się zebranej w nim sierści.

• Przyczyny behawioralne - te przyczyny związane z zatwardzeniem u kota wiążą się głównie z samą kuwetą. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej czystość, ponieważ wiele kotów nie wypróżni się do brudnej kuwety. Warto pamiętać, że kot jest zwierzęciem, który uwielbia rutynę i powtarzalność. Zatem stres związany ze zmianami w postaci nowego domownika, remontu czy przeprowadzki może wywołać u niego problemy z wypróżnianiem, a nawet odwrotnie, biegunkę.

• Czynniki zdrowotne - zatwardzenia związane z czynnikami zdrowotnymi mogą wynikać z osłabienia lub niedrożności okrężnicy. Niedrożność może być spowodowana zmianą ułożenia odbytnicy, nazywaną przepukliną kroczową lub zaburzeniami w jelicie, którymi mogą być ciała obce, guzy, torbiele, zrośnięte złamania miednicy lub wrodzone zwężenia. Osłabiona okrężnica może być wywołana także przez jakąś chorobę ogólną, którą może być nadczynność tarczycy, choroba Chagasa, hiperkalcemię czy hipokaliemię. Może to również wynikać z miejscowego uszkodzenia nerwowo-mięśniowego.

• Działanie leków - problemy z wypróżnianiem u kota mogą być również wywołane przez czynniki jatrogenne, czyli takie, które są następstwem leczenia i działań lekarza. Należy zwrócić uwagę na takie leki jak opiaty, czyli środki psychoaktywne. Sukralfat, który ma działanie osłaniające na błonę śluzową żołądka. Baryt, który jest środkiem wykorzystywanym jako kontrast w diagnostyce obrazowej. A także leki antycholinergiczne.

Jakie są objawy zatwardzenia u kotów?

Najpierw przede wszystkim trzeba określić, jak często koty powinny się wypróżniać. U wielu zwierząt z różnych gatunków wygląda to zupełnie inaczej. Dorosły, zdrowy kot, który spożywa dobrej jakości mokrą, mięsną i dobrze zbilansowana karmę, powinien się wypróżniać raz lub dwa razy na dzień. Natomiast normą u kota będącego na diecie, w której znajduje się mieszanka surowego mięsa, podrobów oraz kości z suplementami, jest wypróżnianie dwa, a nawet trzy razy dziennie. Problem zaczyna się wtedy, gdy kot swoim zachowaniem oznajmia nam, że wyraźnie ma problemy z wypróżnianiem się. Niepokoić powinny zwłaszcza objawy bólowe oraz krew czy śluz obecne w kale, a także załatwianie się poza kuwetę. W tym przypadku lepiej nie stresować zwierzaka krzykami, gdyż nie zrobił tego celowo. Kot, który ma problemy z wypróżnianiem stanie się mniej aktywny, straci ochotę na zabawę, a nawet zacznie unikać swojego właściciela. W przypadku zatwardzenia zwierzak nie chce również jeść ani pić. Chodzenie w skulonej, przygarbionej pozycji oraz miauczenie bez powodu jest typowym objawem.

Jak pomóc kotu się wypróżnić?

Kotu można pomóc na różne sposoby, w zależności od tego, co jest przyczyną zaparć. Najczęściej pierwszą czynnością jaką się wykonuje, jest podanie oleju parafinowego, który ułatwia wypróżnianie. Należy to jednak zostawić lekarzowi weterynarii lub jakiejś doświadczonej osobie, ponieważ można łatwo doprowadzić do zachłyśnięcia się olejem. Konieczna może być także wlewka doodbytnicza oraz usunięcie zalegających mas kałowych. Dieta zwierzaka musi być wilgotna i tłusta, nie będzie on wtedy miewał problemów z zatwardzeniem. Specjalnie dla kota warto posadzić trawę, aby mógł sobie ją podgryzać. Pomoże mu ona pozbyć się zalegającej sierści. Natomiast jeśli właściciel sam przygotowuje kotu posiłki, a pojawią się zaparcia, może to być wynikiem zbyt dużej ilości kości w diecie. Kości są bardzo ważnym elementem w jadłospisie naszego pupila, muszą być jednak w odpowiednich proporcjach do pozostałych składników. Trzeba również pamiętać o tym, aby były one surowe oraz z mięsem, nigdy gołe kości. Jeśli nasz kot nie wypróżnia się z przyczyn behawioralnych, trzeba znaleźć źródło problemu i wyeliminować je. Zwierzak musi mieć przede wszystkim dostęp do kuwety, która powinna być odpowiednich rozmiarów, aby mógł się w niej zmieścić oraz bez problemu obrócić. Problemem może być także umiejscowienie kuwety. Jeśli kot nie jest nią zbytnio zainteresowany, warto zatem znaleźć jej inne miejsce w domu. Jeśli zatwardzenie jest spowodowane stresem, należy zapewnić naszemu zwierzakowi spokój i komfort. Warto dbać o zabawę z zachowaniem ciągu łowieckiego, odpowiednią dietę, zmęczenie psychofizyczne oraz rutynę każdego dnia, czyli posiłki o tej samej godzinie. Dobrym pomysłem będzie również stosowanie preparatów z tryptofanem, który działa wyciszająco. W razie poważniejszych problemów zdrowotnych, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia u specjalisty.

Domowe sposoby na zatwardzenie kota

Raz w tygodniu można podać kotu łyżeczkę smalcu z gęsi lub kaczki do karmy albo bezpośrednio do jego pyszczka. Można także dać mu siemię lniane, które wystarczy zalać wodą, zagotować i poczekać, aż zrobi się kleik, a następnie dodać do pokarmu naszego zwierzaka. Olej lniany dostarcza pożytecznych kwasów omega 3 i 6, a także pielęgnuje sierść i skórę. Profilaktyka jest zawsze najlepsza. Od czasu do czasu dobrym pomysłem będzie również podawanie kotu pasty odkłaczającej ze słodem. Nie wolno tego jednak robić zbyt często, ponieważ skład tejże pasty może być na dłuższą metę szkodliwy dla pupila. Należy również pamiętać, że nie wolno podawać kotu rycyny. Olej rycynowy jest dla zwierzaka trujący. Należy również zadbać o stały dostęp kota do wody, aby spożywał jej odpowiednią ilość, ponieważ ciężkie odwodnienie również może być przyczyną problemów z wypróżnianiem naszego zwierzaka.