Zasady wychowywania szczeniąt według najlepszych

10 podstawowych zasad pozytywnego wychowywania i szkolenia psów wg Victorii Stilwell. Zastosuj je, a Twój szczeniak będzie zadowolony ze swojego pana, a ty ze  wyjątkowego czworonoga.

Źródło: Shutterstock
  1. Zacznij wychowywanie psa jak najwcześniej – już od chwili w której pojawi się w twoim domu. Psy już w wieku 7 tygodni mają rozwinięte mózgi i są gotowe do nauki. Szkolenie psa kontynuuj przez całe jego życie, ponieważ czworonogi do końca życia zachowują zdolność do uczenia się.
  2. Zaleca się przeprowadzanie trzech sesji nauki dziennie (trwających od 5 do 10 powtórzeń), ale zwracanie uwagi na pozytywne zachowania psa powinny być wzmacniane przez cały dzień, przy każdej nadarzającej się okazji.
  3. Komendy i znaki optyczne podawaj tylko raz! Psy powinny reagować od razu na podaną komendę. Kilkukrotne powtarzanie komendy zemści się na tobie tym, że pies nigdy od razu nie będzie wykonywał poleceń. Jeśli pies nie wykona komendy od razu nie dostanie nagrody. Nie ma więc sensu jej powtarzać.
  4. Podczas wydawania psu poleceń często zmieniaj pozycję ciała, wtedy pies nauczy się reagować na wszystkie twoje polecenia nie zależnie od tego czy stoisz, siedzisz, leżysz czy też zmywasz naczynia.
  5. Podczas ćwiczeń stopniowo oddalaj się od psa, tak by przyzwyczaił się do poleceń wydawanych nawet bardzo dużych odległości. Z czasem przekonasz się o wartości tej umiejętności.
  6. Wychowywanie i szkolenie psa wymaga cierpliwości. Niektóre psy uczą się wolniej. Nie przejmuj się tym, że nie zawsze wszystko od razu ci wychodzi. Pamiętaj, że twój pies się nie myli, a każdy błąd leży po stronie przewodnika!
  7. W czasie ćwiczeń rób przerwy na odpoczynek psa. Zmęczony pies nigdy niczego się nie nauczy. Praca umysłowa zawsze bardziej wyczerpuje niż wysiłek fizyczny nie zapominaj o tym.
  8. Wychowywanie i szkolenie psa zacznij w domu lub miejscu, które pies dobrze zna i mało czynników rozprasza jego uwagę. Jak zauważysz, że opanował już komendy, stopniowo zmieniaj miejsca ćwiczeń – przenieś się do ogrodu, samochodu, parku, na ulicy itd. Szkolenie w różnych miejscach to gwarancją, że pies będzie wykonywał polecenia zawsze i wszędzie.
  9. Jeśli twój pies świetnie reaguje na wszystkie twoje polecenia, nie spoczywaj na laurach. Zawsze podnoś psu poprzeczkę.  Planuj i komplikuj ćwiczenia. Ćwicz nawet wtedy, kiedy mnóstwo czynników rozprasza uwagę twojego psa. Jeśli będzie reagował na twoje polecenia nawet gdy wokół dzieje się milion ciekawych rzeczy możesz być pewien, że twój pies jest solidnie wyszkolony.
  10. Psy szybko się nudzą, dlatego ćwiczenia powinny sprawiać im dużą przyjemność. Ucz psa poprzez zabawę. Urozmaicaj szkolenie i zawsze podchodź do niego entuzjastycznie, ten entuzjazm z pewnością udzieli się twojemu psu.

Victoria Stilwell znana jest na świecie jako psia spuperniania, która pomagała rozwiązywać problemy bahawioralne psów. Źródło: Shutterstock
ŹRÓDŁO: Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010;

 

Victoria Stilwell - angielska aktorka i trenerka psów, która wraz z mężem w 1999 roku, założyła kilka firm oferujących szkolenia psów. Victoria, pracując jako profesjonalny pettsitter na własnej skórze odczuła, co to znaczy niezdyscyplinowany pies. Wyprowadzając po 20 psów dziennie musiała radzić sobie z seriami nieprzewidywalnych zachowań. Dziś doradza gwiazdom, jak szkolić i wychowywać psy, prowadzi telewizyjny program i pisze książki.