Zanim zaczniesz szkolenie swojego psa

Szkolenie to proces, który wymaga przygotowania. Aby szkolenie było jak najbardziej efektywne, trzeba je dobrze zaplanować i przemyśleć. Od czego je zacząć?

Źródło: Shutterstock

Zadbaj o przyjaciela

Jest dziewięć składników koniecznych dla zdrowia i rozwoju psa. Składniki te zaspakajają czworonogi w zakresie: rozwoju fizycznego, umysłowego i emocjonalnego. Elementy te obejmują:

  1. Wysokiej jakości dietę
  2. Zabawę
  3. Socjalizację
  4. Wyciszenie
  5. Ruch
  6. Pracę
  7. Odpoczynek
  8. Szkolenie krok po kroku
  9. Opiekę zdrowotną

Składniki te są swego rodzaju układanką, która pozwala stworzyć optymalne warunki do nauki psa. Jeśli wszystkie potrzeby twojego psa zostaną zaspokojone, jego szkolenie stanie się łatwiejsze i skuteczniejsze.

Zauważ, jak wiele problemów ma swój początek w zaniedbaniu któregoś ze składników. Jeśli twój pies ma jakieś problemy, przyjrzyj się „dziewiątce” i zastanów się, który element zaniedbałeś. Pamiętaj, że wszystkie dziewięć składników tworzy całość i każdy z nich jest tak samo ważny. W ich zapamiętaniu pomoże ci wierszyk, którego warto nauczyć także swoje dzieci mające swój udział w opiece nad psem.

"By szczęśliwy był twój pies,
Musi co dzień dobrze zjeść.
Pozwól mu poznawać świat,
A wyrośnie z niech chwat.
Uczyć będzie się wzorowo,
Gdy nagrodę masz fajową.
Jeśli równy z ciebie gość,
Do roboty daj mu coś.
Gdy się dobrze wyśpi w nocy,
Do zabawy jest ochoczy.
Jak poćwiczy sobie zdrowo,
Daj odpocząć mu chwilowo.
Czasem też przychodzi pora,
Na wizytę u doktora."

Cyt. Zaklinacz psów. Szkolenie czworonoga,
Paul Owens, Norma Eckroate, Wydawnictwo Helion.


Zaplanuj wychowanie

Najpierw zadbaj o swojego psa, a potem weź się za jego szkolenie. Źródło: Shutterstock

Jeszcze zanim szczenię pojawi się w twoim domu zastanów się, jak chcesz je wychować. Przemyśl, na co będziesz mu pozwalał, a czego zabronisz. Czy pozwolisz mu leżeć na kanapie, spać ze sobą w łóżku? Czy chcesz by pies pilnował domu? Czy ma być przyjazny wobec wszystkich? Czy chcesz, aby ładnie chodził przy nodze i wracał na każde zachowanie? Czy nie chcesz by atakował inne psy lub rowerzystów?

Oczywiście pamiętaj, że od ciebie i twojej rodziny zależeć będzie przyszłe zachowanie twojego czworonoga w codziennych sytuacjach. Pracę nad zachowaniem psa rozpocznij w chwili, gdy pojawi się w domu. Od razu wyznacz mu granice i pokaż zasady funkcjonujące w twoim domu. Nie ulegaj słodkim oczkom małego, puchatego szczenięcia, nie tłumacz sobie, że jest jeszcze przecież taki malutki i niewinny. Od początku bądź konsekwentny i dopilnuj, by cała rodzina stosowała się do raz wyznaczonych reguł. Szczenięta szybko rosną i dojrzewają, nie ma tu czasu na taryfę ulgową. Rzecz jasna egzekwuj od psiaka przestrzegania zasad w sposób łagodny, bez użycia jakiejkolwiek siły, przemocy i krzyku! Brutalne techniki obchodzenia się z psami są nieskutecznie i niszczą psychikę psa oraz jego zaufanie do ciebie.

Przygotuj pomoce

Do szkolenia psa potrzebujesz kilku rzeczy. Będą to obroże, smycze, szelki, linki, różnego rodzaju zabawki, oczywiście smakołyki, kongi i kliker. Zadbaj, by wybrane przez ciebie sprzęty były humanitarne i bezpieczne dla zdrowia twojego dorastającego psa!

Poznaj zasady szkolenia. Żeby dobrze wyszkolić psa potrzebujesz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nie rozpoczynaj szkolenia zanim nie poznasz zasad pozytywnego szkolenia psów i zasad wychowywania szczeniąt! Nie posiadając rzetelnej wiedzy na temat szkolenia psów możesz i zapewne popełnisz wiele błędów, takie szkolenie okaże się nieskuteczne, a co gorsza może zniszczyć twoją relację z psem. Poszukaj na ten temat informacji w książkach o pozytywnym szkoleniu psów lub zapisz się na kurs do psiego przedszkola.

 

ŹRÓDŁA: Paul Owens, Norma Eckroate, Zaklinacz psów, szkolenie czworonoga, Wydawnictwo Helion; Aleksanda Cherek, Pies, pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Warszawa, 2011.