Zadbaj o zdrową ciążę i poród

Ciężarna suka to wyzwanie dla właściciela. Właściwa pielęgnacja, żywienie i kontrola lekarska pozwalają przetrwać ciążę bez niespodzianek.

Ciężarna suka to dla właściela nowe obowiązki. Ciężarna suka to dla właściela nowe obowiązki. Źródło: Shutterstock

Przez pierwszy miesiąc od chwili pokrycia suki nie widać żadnych zmian w jej wyglądzie i zachowaniu. Cała ciąża u suki trwa około 59 - 63 dni. Dopuszczalne są jednak 7 dniowe odchylenia od tej normy. Wprawny lekarz weterynarii podczas badania klinicznego za pomocą omacywania może stwierdzić ciążę około 30 dnia. Wcześniejsze badanie w kierunku ciąży możliwe jest za pomocą USG. Natomiast w celu określenia liczebności miotu najlepiej skorzystać z badania RTG, które zalecane jest jednak dopiero po 49 dniu ciąży. Na zdjęciach widoczne są już wtedy zmineralizowane płody.

U ciężarnych suk w drugiej połowie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na jedzenie i to nawet o 30%. Aby uniknąć nadmiernego przeładowania jamy brzusznej, w której są już przecież płody powinno się zwiększoną porcję jedzenia podzielić na mniejsze racje, podawane kilka razy dziennie. Karma ciężarnej suki powinna być elastycznie urozmaicana, należy starać się wprowadzać do niej warzywa, niewielkie ilości mączki kostnej, oleju roślinnego, drożdży. Również w drugiej połowie ciąży należy suce zapewnić sporo ruchu, naturalnie unikając zbytniego forsowania psa.

Znając datę pokrycia suki w przybliżeniu można określić datę porodu. Nadchodzący poród poprzedzają zmiany. Srom suki staje się rozpulchniony, obrzmiały i przekrwiony. Gruczoły mlekowe powiększają się, nabrzmiewają, stopniowo pojawia się w nich coraz więcej pokarmu. Tuż przed porodem temperatura suki ulega spadkowi, nawet do 36°C, po czym wraca do normy fizjologicznej. Objaw tego typu przemawia za tym, że akcja porodowa nastąpi w ciągu najbliższych 24 godzin.