Zachwiana hierarchia

Zniszczenia zlokalizowane wokół okien i drzwi dokonywane przez psa pod nieobecność właścicieli na ogół świadczą o prowokacji hierarchicznej. W tym przypadku pies posiada przywileje dominanta, czuje się przywódcą stada.

Teraz ja będę rządził!!! Teraz ja będę rządził!!! Źródło: Shutterstock

Niszczenie oznacza irytację podyktowaną brakiem zrozumienia przez pupila tego, że członek rodziny niższy od niego rangą w hierarchii stada, ośmielił się opuścić mieszkanie bez zezwolenia. Dlatego w tym przypadku należy na nowo ustalić zasady i stać się przewodnikiem dla swojego psa, przywódcą stada. Przede wszystkim należy być wobec psiaka bardzo konsekwentnym i stanowczym.  Musimy wyraźnie dawać mu do zrozumienia o co konkretnie nam chodzi w danym momencie, a komendy można wypowiadać tylko raz. W innym wypadku pies nie będzie traktował nas serio i uzna, że nie nadajemy się na przywódcę. W jego oczach będziemy niezdecydowanymi, rozchwianymi emocjonalnie osobnikami nad którymi trzeba przejąć kontrolę. Szybko zorientuje się, że to on musi stać się przewodnikiem dla nas i będzie wypełniał swoją powinność, więc nie możemy mieć do niego żadnych pretensji.

Jednak najdogodniejsza dla nas sytuacja to taka, w której my jesteśmy przewodnikami naszego psa. Aby tego dokonać trzymajmy się sztywno pewnych reguł. Nigdy nie przepuszczajmy psa pierwszego w drzwiach, on postrzega je jako drzwi do własnej nory, kto pierwszy w przejściu – ten rządzi. W domu wyznaczmy miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie dla psa, legowisko, gdzie będzie czuł się bezpiecznie i pewnie. Brak takiego konkretnego miejsca wywołuje u czworonoga dezorientację i niepewność. Ustalmy kolejność przy posiłkach, najpierw je przywódca, później pies.

Nigdy nie wpatrujmy się w jedzącego psa, ponieważ w jego oczach prosimy o pokarm. Nigdy niczego nie dawajmy psu   gratis, ale za dobrze wykonane zadanie. Miska z jedzeniem nie może być ciągle pełna, ten kto decyduje o porach posiłków ma władzę. Nigdy nie należy karmić psiaka przy stole. Możemy głaskać psa po strefach dominacyjnych, po grzbiecie i kufie, doskonałym sprawdzianem na akceptację naszej dominacji przez psa są zabiegi pielęgnacyjne, np. wyczesywanie podszerstka.

Ustalmy wraz z domownikami co psu wolno, a czego nie, gdzie może przebywać, a gdzie jego obecność jest niewskazana i konsekwentnie egzekwujmy te postanowienia. Kiedy wrócimy do domu i zastaniemy zniszczenia nie karćmy psa, ale ignorujmy go. Jakakolwiek reakcja z naszej strony będzie w oczach psa jego osobistym sukcesem, ja niszczę oni krzyczą – jest reakcja – moja lekcja działa. Kiedy zaczniemy ignorować takie zachowania, pies dojdzie w końcu do wniosku, że jego starania nie mają sensu bo nie przynoszą żadnych efektów, w rezultacie niszczenie w domu nie będzie już konieczne.