Wstawianie psom zębów

Psie zęby, choć stanowią mocną i niebezpieczną broń, nie są na dłuższą metę wcale tak trwałe, jak by się mogło wydawać. Już kilkuletnie psy potrafią tracić zęby podczas zabawy czy potyczki z innymi zwierzakami. Czy szczerbate psiaki mogą mieć wstawiane zęby?

Dentystyka weterynaryjna staje się coraz popularniejsza Dentystyka weterynaryjna staje się coraz popularniejsza Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Prostowanie psiego zgryzu

Lista zabiegów proponowanych dla czworonożnych przyjaciół wydłuża się z każdym rokiem. Jeszcze kilka lat temu, właściciele psów i kotów mogli jedynie marzyć o komercyjnym wstawieniu rozrusznika serca, transfuzji krwi czy zabiegu endoskopii dla cierpiących pupili. Czystą abstrakcję stanowiły również skomplikowane zabiegi, wykonywane na zębach psiaków.

Specjalistyczne kliniki zwierzęce proponują coraz szerszy wachlarz zabiegów dentystycznych. W końcu psiaki, tak jak ludzie, odczuwają dolegliwości wynikające z chorób zębów. Pełne uzębienie jest także ważne dla prawidłowego gryzienia pokarmu, co stanowi w końcu etap wstępnego trawienia. Największe kliniki w kraju mogą pomóc w problemie z krzywym zgryzem.

Zabiegi ortodontyczne wykonuje się np. w przypadku dojęzykowego ustawienia kła żuchwy. W takiej sytuacji kieł wbija się w dziąsło szczęki bądź w podniebienie twarde, powodując rozległe urazy tkanek miękkich. Ponieważ często wadzie tej towarzyszy przesunięcie donosowe kłów szczęki, leczenie odbywa się dwuetapowo. Czas leczenia wynosi około 6 miesięcy. Jako alternatywne postępowanie wykonać można ekstrakcję nieprawidłowo usytuowanych zębów bądź ich skrócenie, co często połączone jest z leczeniem kanałowym – komentuje dr hab. Maciej Janeczek z Ośrodka stomatologii i ortodoncji weterynaryjnej we Wrocławiu.

Psie implanty

Wstawianie psom zębów jest bardzo niszową specjalizacją. Psie implanty wstawia się głównie ze względów estetycznych psom, które muszą prezentować się idealnie na wystawach. Psy z niepełnym uzębieniem są gorzej notowane lub w ogóle niedopuszczane do rywalizacji. Jest to jednak zabieg owiany tajemnicą i hodowcy nie przyznają się do wstawiania championom implantów.

Źródło: Shutterstock

Pełne uzębienie ma jednak swoje wytłumaczenie również wśród psów obronnych, dla których zdrowe i mocne zęby są największym atutem. Na popularność zabiegu nie wpływają astronomiczne ceny wstawienia zęba.

Psie implanty różnią się znacznie od ludzkich modeli. Przede wszystkim, korzeń stanowi 2/3 długości całego psiego zęba. Aby zabieg zakończył się powodzeniem i implant nie został odrzucony, należy dbać starannie o higienę jamy ustnej psiaka. Zabieg przeprowadzany jest w kilku klinikach w Polsce.

Wskazaniem do implantów zębowych są ubytki pourazowe zębów stałych, jednak tego typu zabiegi wykonywane są bardzo rzadko. Oczywiście procedury implantacyjne przeprowadza się w pełnym znieczuleniu. Jak każde znieczulenie, wiąże się to z pewnym ryzykiem, które może być w znacznym stopniu ograniczane, np. poprzez ciągłe monitorowanie parametrów życiowych, takich jak EKG, saturacja i ciśnienie. Ponadto pacjent do znieczulenia i procedury implantacyjnej kwalifikowany jest po przejściu odpowiednich badań – dodaje dr hab. Maciej Janeczek.

Smutna prawda o zębach metalowych

Niektórym właścicielom przyświecają niestety bardziej mroczne powody przy wszczepianiu psich implantów. Jak donoszą media, metalowe zęby są wszczepiane psom służącym na wojnie. Metalowe implanty tłumaczone są tym, że w trakcie treningu do służb specjalnych zęby zwierzaków nie wytrzymują, potrafią pękać i wypadać.

Źródło: Shutterstock

Zabieg ten cieszy się popularnością wśród osób wystawiających psy do nielegalnych walk. Pseudodentyści potrafią wówczas wymienić całe zęby lub założyć na kły metalowe nakładki. Wszystko po to, aby ich zwierzak był jeszcze bardziej groźny i krwiożerczy. Przerażający i smutny proceder, na szczęście nielegalne walki zwierząt tracą na popularności i są coraz lepiej ścigane przez funkcjonariuszy prawa.

Jak zapobiegać wypadaniu zębów?

Większość ubytków w psiej paszczy ma swe źródło w nieleczonych chorobach. Jednym z najczęstszych winowajców jest odkładający się na powierzchni zębów kamień. Jeśli nie zostanie on w porę usunięty, doprowadza do obluzowania zęba w dziąśle. Właściciele psów powinni stale oglądać zęby zwierzaków. Jeśli zaczynają odczuwać nieprzyjemny zapach z pyska lub zwierzak stracił apetyt – wówczas może być za późno na uratowanie zębów. 

Psie uzębienie powinno być stale pielęgnowane przy pomocy psich preparatów niwelujących kamień. Pomóc w walce z kamieniem nazębnym mogą także gryzaki, choć nie są one w stanie całkowicie wyeliminować problem.