Zaplanuj udane wakacje Twojemu psu

W końcu nadeszło długo oczekiwane lato. Ciepłe, słoneczne dni przypominają, że wielkimi krokami zbliża się czas zasłużonego urlopu. Jednak aby taki odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków mógł być przyjemny, trzeba go naprawdę dobrze zaplanować. I to najlepiej z dużym wyprzedzeniem. Tym bardziej, jeśli ma się psa.

Źródło: fot. Ewa Wesołowska, www.enonae.republika.pl

Okres urlopowy to zawsze dla osób posiadających czworonogi dość problematyczny okres. Wiadomo, że większość właścicieli najchętniej zabrałaby swoich pupili ze sobą na wakacje, jednak nie zawsze jest to możliwe. I co wtedy?

U znajomych

Na pierwszy ogień najczęściej idą rodzina i przyjaciele. Jeśli mamy w najbliższym kręgu takie zainteresowane opieką  nad naszym psiakiem zaufane osoby  to problem z głowy. Po  odpowiednim instruktażu na temat „obsługi” naszego pupila, oswojeniu psa z tymczasowym opiekunem oraz po przewiezieniu wszystkich potrzebnych akcesoriów i zabawek, pozostaje nam jedynie trzymanie kciuków za to, by zwierzak nie cierpiał za bardzo z tęsknoty i nie narobił szkód w domu naszego „wybawcy”.

Jeśli jednak nie mamy w swoim otoczeniu żadnej osoby, która podjęłaby się opieki nad naszym pupilem, pozostają nam rozwiązania „zewnętrzne”. Na szczęście dzisiaj skorzystać można z naprawdę bogatej oferty hoteli dla zwierząt. Na rynku panuje tak duża konkurencja w tej dziedzinie, że właściciele takich hotelików muszą się mocno napracować, aby wyprzedzić konkurencję. Za niewygórowaną cenę możemy zapewnić naszemu psu doskonałą opiekę, długie spacery, zabawę, pielęgnację i odpowiednie żywienie. Na stronie www.hoteledlapsow.com można znaleźć wykaz hoteli dla psów w całej Polsce, a także przyjrzeć się bliżej wybranej ofercie.

Plażowanie z psem?Plażowanie z psem? Źródło: Shutterstock
All inclusive z psem

Na urlop zawsze można jednak spróbować wybrać się razem ze swoim włochatym ulubieńcem. Nie musi się to wiązać z naruszaniem jakichkolwiek zakazów, nakazów i innych przepisów. W naszym kraju z roku na rok przybywa pensjonatów, hoteli i gospodarstw agroturystycznych, które za niewielką dopłatą chętnie przyjmą turystów z ich zwierzakami. Oczywiście w takich miejscach obowiązywać będą zarówno nas – właścicieli psów – jak i naszych futerkowych podopiecznych, pewne zasady (np. trzeba będzie wyprowadzać psa tylko na smyczy, nie pozwalać mu wchodzić do stołówki, ani na place zabaw dla dzieci itp). Dlatego też przed wspólnym wyjazdem z pupilem warto już wcześniej zacząć go przyzwyczajać do przestrzegania chociażby podstawowych zasad posłuszeństwa i zapoznać z dekalogiem psich „dobrych manier”, a także ludzkimi zakazami.

  • W Polsce obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów na plażę strzeżoną (w tzw. sezonie, czyli od maja do września). Za spacerowanie w niedozwolonych miejscach możemy zapłacić nawet 500 zł mandatu!
  • W niektórych nadmorskich miejscowościach wyznaczone są specjalnie miejsca do spacerowania z pupilem, np. plaża w Rowach w gminie Ustka czy Lubatowo między Dębkami a Łebą. Tego typu miejsca są zazwyczaj specjalnie oznakowane. Są tam pojemniki na odpadki pupila, foliowe rękawiczki i specjalne torebki.
  • Pies powinien być trzymany zawsze na smyczy. Jeśli chcemy, aby nasz zwierzak pohasał sobie trochę luzem, koniecznie załóżmy mu kaganiec. Starajmy się jednak spuszczać psa dopiero w miejscu mało uczęszczanym i tam, gdzie nie będzie stwarzał zagrożenia dla innych wypoczywających.
  • Pamiętajmy, by zawsze sprzątać po swoim psie.

Jeśli jednak pies ze względu na swoje specyficzne usposobienie nie nadaje się do koegzystowania z innymi ludźmi lub psami w pensjonacie, ośrodku czy campingu, alternatywą jest wyjazd na obóz specjalnie organizowany dla psów i ich właścicieli. Podczas turnusu na takim obozie psiak może nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy i zacieśnić więzi ze swoim panem. W miejscach, w których możemy skorzystać z takiego wypoczynku, organizowane są na przykład lekcje posłuszeństwa dla czworonogów, zajęcia agility czy frisbee, a poza tym warsztaty i wykłady dla właścicieli, chociażby z zakresu zdrowego żywienia czy pielęgnacji psa.

Podróże naprawdę dalekie

Mogę jechać z wami?Mogę jechać z wami? Źródło: Shutterstock
Sprawa urlopu z psem jest nieco bardziej skomplikowana, gdy planujemy wziąć naszego pupila zagranicę. Aby zafundować naszemu czworonogowi wycieczkę zagraniczną trzeba się do tego wcześniej dobrze przygotować. Wejście Polski do Unii Europejskiej co prawda ułatwiło Polakom podróżowanie po Europie, ale za to ich ukochanym zwierzakom wręcz przeciwnie. Po pierwsze, psiaki muszą mieć własne paszporty (na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej można znaleźć adresy lecznic, w których wydawane są takie dokumenty).  Ponadto wymagane są aktualne zaświadczenia o szczepieniach oraz informacje o chorobach, które zwierzak przechodził. Pies musi także zostać wyposażony w identyfikator w postaci elektronicznego chipu (którego numer i miejsce umieszczenia będzie odnotowane w paszporcie). Chipy wszczepione muszą być zwierzętom pod skórę wyłącznie przez upoważnionych do tego weterynarzy.

Te same zasady obowiązują w podróżach do sąsiednich państw nienależących do Unii zarówno z psami, jak i z kotami, ale mających ten sam poziom ochrony przed wścieklizną: Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu. Szczepienie przeciwko wściekliźnie traktowane jest jako ważne dopiero 21 dni po pierwszym szczepieniu i w dniu szczepienia (w przypadku szczepień przypominających). W krajach Unii Europejskiej istnieje zakaz transportu psów w wieku poniżej 3 miesięcy niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie.

Nieco bardziej skomplikowana procedura obowiązuje w przypadku transportu psów na terenie Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty oraz Szwecji - wszystkie te kraje wymagają badania poziomu antyciał przeciwko wściekliźnie jako potwierdzenia skuteczności szczepionki, a także odrobaczenia zwierząt przed wwiezieniem na terytorium danego kraju. Z uwagi na to, iż przepisy regulujące podróżowanie zwierząt poza granicami naszego kraju są bardzo drobiazgowe i występuje wiele różnic między ustaleniami w poszczególnych krajach (dotyczących chociażby terminu badania krwi czy rodzaju szczepionek), wskazane jest, by przed wyjazdem zasięgnąć informacji w ambasadzie kraju, do którego się wybieramy z pupilem. Ważne żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że przepisy dotyczące podróżowania zwierząt poza granicami naszego kraju, przestrzegane są bardzo restrykcyjnie i w razie niedopełnienia formalności nie można liczyć na jakąkolwiek taryfę ulgową.

Jak widać, jest wiele opcji podróżowania z psem, wszystko zależy od naszej inicjatywy i chęci. W zamian mamy okazję przeżywać pełnię wakacji - morze, plaża i pies. Nie ma lepszego połączenia!