Uwaga! Od stycznia płacimy więcej za psa!

Do końca 2007 roku w polskim prawie istniał podatek od posiadania psów. Po jego likwidacji w gestii samorządów lokalnych pozostawiono, czy chcą wprowadzić "opłatę od posiadania psów". Ile ona wynosi? I kto jest objęty obowiązkiem płacenia tego podatku?

Kto musi płacić podatek za psa? Kto musi płacić podatek za psa? Źródło: fot. Natalia Karpińska, www.facebook.com/karpinska.picture

Choć od 2008 roku nie ma już bezpośredniego podatku od posiadania psa, nie znaczy to, że zniesiono wszystkie opłaty z tym związane. Decyzja o pobieraniu opłaty za posiadanie czworonoga zależy bowiem od władz danej gminy lub regionu.

Niestety, gminy zwykle nie informują swych mieszkańców o takim obowiązku, dlatego jesteśmy zmuszeni sami szukać informacji na ten temat – najlepiej na stronie internetowej urzędu danej gminy.

Roczna opłata za posiadanie jednego psa od stycznia tego roku wynosi 121,5 zł  niezależnie od płci, wieku, rasy czy rozmiarów pupila.  W praktyce opłaty te są często o wiele niższe np. w Józefowie – 42 złote za jednego psa, a w w Świnoujściu – 48 złotych.

Istnieje także możliwość zwolnienia z opłaty np., jeśli nasz pies jest adoptowany ze schroniska, ma poniżej ośmiu miesięcy  lub jest psem asystującym – decyzja zależy tu od indywidualnych ustaleń danej gminy.

Podatek nie jest ściągany od emerytów, osób niepełnosprawnych i właścicieli gospodarstw rolnych.

Z podatku zrezygnowano między innymi: w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi, za posiadanie psa musimy jednak zapłacić, jeśli mieszkamy np. w Krakowie czy Poznaniu. Opłaty za posiadanie psa często zasilają lokalne schroniska lub fundacje pomagające potrzebującym zwierzętom (np. w Krakowie - Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami).