Uwaga: zmiana!

Koty, jak na samotnych łowców przystało, potrafią być bardzo skryte. Niestety, bywa że takim zachowaniem szkodzą same sobie. Kiedy? Gdy ukrywają chorobę, której oznaki są na tyle subtelne, że nie rzucają się w oczy opiekunom.

Źródło: Shutterstock

Kondycja kota jest – w jego mniemaniu – prywatną kocia sprawą i nikomu nic do tego. Kot, żeby być skutecznym drapieżnikiem, nie może okazywać słabości, bo to stawiałoby go z góry na przegranej pozycji.  Tyle teorii. W praktyce domowy pupil nie potrzebuje się ukrywać, a jednak geny biorą górę i zdarza się, że o problemach zdrowotnych czworonoga dowiadujemy się, gdy są już one bardzo zaawansowane, a pomoc na tym etapie znacznie utrudniona. Opiekując się kotem trzeba więc być wyjątkowo bystrym obserwatorem. Nawet drobne zmiany w zachowaniu, na pozór nieistotne, mogą wskazywać na fakt, że zdrowie zwierzęcia szwankuje. Oto obszary, którym należy się szczególna uwaga.

1.        (Nie)towarzyskość

Kot, który chętnie bawił się z innymi nagle zaczyna ich unikać. To niekoniecznie trzymanie na dystans z powodu urażonej dumy (koty uwielbiają tak karać swoich opiekunów za drobne przewinienia), ale oznaka sporej dawki stresu. Ten objaw działa w dwie strony: bliższej obserwacji wymaga również kot, który nagle zaczyna zabiegać o uwagę i czas.

2.       Energia

Nagłą nadaktywność wiekowego kota może cieszyć, ale takie zachowanie może wiązać się z chorobami tarczycy.  Każda zmiana stylu życia (i przyspieszenie, i znaczne zwolnienie tempa) może wynikać z rozwijającej się choroby.

3.       Miska

Jeśli kota dokarmia cała rodzina, trudno oszacować, ile tak naprawdę zjada, a każda zmiana zwyczajów żywieniowych może być wskazówką dotyczącą stanu jego zdrowia. Co powinno zwrócić uwagę? Nie tylko nadmierny apetyt, albo jego zupełny brak, ale też np. rozrzucanie jedzenia.

4.       Waga

Wahania wagi czasem trudno szybko wychwycić – kot waży niewiele, dodatkowo objętości może przydawać mu futro. Dobrze jest więc regularnie stawiać go na wadze i trzymać rękę na pulsie.

5.       Rytm dobowy

Kilka nieprzespanych nocy to jeszcze nic takiego, ale gdy śpiący od zmierzchu do świtu kot zaczyna regularnie buszować w ciemnościach albo drzemie za dnia zamiast – jak zazwyczaj – przeplatać fazy snu z fazami czuwania, coś niedobrego może być na rzeczy.

6.       Pielęgnacja

Koty przeznaczają dużo czasu na mycie. Jeśli więc stan futra przestaje czworonoga interesować, trzeba się temu przyjrzeć. Podobnej uwagi wymaga sytuacja, gdy kot myje się zbyt intensywnie – często aż do pojawienia się łysych placków.

7.       Kuweta

A raczej jej omijanie. Zdarza się, że koty zaczynają załatwiać swoje potrzeby wszędzie, ale nie w miejscu do tego przeznaczonym. Powód? Jedni mówią, ze to kocia złośliwość, inni że stres. Poważnym problemem są choroby układu moczowego.

8.       Głos

Koty nie należą do specjalnie gadatliwych stworzeń, ale i ten obszar wymaga obserwacji i uważnego wsłuchania się. Zmiana wysokości dźwięku, niespotykane zawodzenia lub błagalne jęki – w razie niepokoju do skonsultowania z weterynarzem.

9.       Zapach

Każda zmiana zapachu kociego ciała to objaw, który powinien wzbudzić zainteresowanie opiekuna. Brzydka woń z pyska może być spowodowana problemami z uzębieniem, ale też cukrzycą lub chorobami nerek. Lepiej być czujnym.

 

 

 

Źródło: vetstreet.com