Ustalenie zasad

Chociaż lubimy zwierzęta rozpieszczać, to jednak musimy wyznaczać im granice. Pamiętajmy, ze pies w naturze żyje w stadzie, a więc bezpiecznie czuje się w grupie, która ma określone zasady i reguły. 

Kąski na stole? Pies musi wiedzieć, że stół jest poza jego zasiegiem. W ten sposób nie zje nic, co jest dla niego szkodliwe. Kąski na stole? Pies musi wiedzieć, że stół jest poza jego zasiegiem. W ten sposób nie zje nic, co jest dla niego szkodliwe. Źródło: Shutterstock

Jednostka, która nie stosuje się do przestrzegania norm zostaje odrzucona m.in. dlatego powstały więzienia przeznaczone dla osób łamiących prawo. Prawo ma na celu ochronę. Skoro więc nas, ludzi obowiązują normy i prawa, to tym bardziej pewne zasady i ograniczenia powinniśmy ustalić dla swojego czworonoga, który przecież żyje razem w naszym, ludzkim świecie.

Nie możemy na wszystko pozwalać naszemu psu. Brak jakichkolwiek zasad panujących w naszym domu wywróci życie całej rodziny i psa do góry nogami. Nie pozwalaj swojemu psu wchodzić sobie na głowę. Nie martw się tym, że pupilowi zrobi się „przykro” gdy zabronisz mu wejść na kanapę. On oczekuje od ciebie - jako swojego lidera, że wskażesz mu co wolno a czego nie. Przestrzeganie zasad jest wpisane w psią naturę. Twój pies nigdy nie będzie miał do ciebie „pretensji”, że czegoś mu zabraniasz, ponieważ jest to dla niego oczywiste, choć nie zawsze z jego punktu widzenia korzystne i przyjemne.

Zastanów się na co będziesz pozwalał swojemu psy. Czy będzie mógł wchodzić na meble? Źródło: Shutterstock
Pies, aby żyć w zgodzie ze swoją naturą potrzebuje zasad i struktur. Twoim zadaniem jako jego przewodnika jest ustalenie reguł panujących w domu i otoczeniu, do których pupil będzie musiał się stosować. Jeszcze zanim przyjmiesz pod swój dach psa powinieneś zastanowić się wspólnie z całą rodziną na co pozwolicie a czego zabronicie psu. Zastanów się: Czy twój pies będzie mógł spać z tobą w łóżku? Czy będzie mógł kopać w ogrodzie? Czy będzie mógł leżeć na kanapie i fotelach? Na takie pytania powinieneś sobie odpowiedzieć ustalając zasady dla swojego psa. Jeśli je ustalisz musisz konsekwentnie wymagać ich przestrzegania przez psa, a także sam się do nich stosować!

Co jest wolno wojewodzie…
Istnieją pewne zachowania, na które nie powinieneś w ogóle pozwalać swojemu psu. Nie pozwalaj podopiecznemu wskakiwać na siebie i innych ludzi. Nie zgadzaj się na to by pies wył i szczekał, kiedy nie ma cię w domu. Wszystkie rzeczy, które należą do psa począwszy od jego legowiska, misek  na zabawkach i jedzeniu kończąc, należą do ciebie i masz prawo brać oraz dotykać ich kiedy tylko chcesz. Nie pozwalaj psu łapać zębami i gryźć siebie, ani innych członów rodziny i pozostałych zwierząt mieszkających w twoim domu. Nie dopuszczaj do tego by pies okazywał agresję w stosunku do ciebie, innych ludzi, psów i zwierząt.

Niektóre z instynktowych psich zachowań musisz powstrzymać, jeśli nie chcesz narobić sobie problemów z sąsiadami oraz naruszyć ludzkiego prawa. Zablokowanie instynktowych zachowań psa uda ci się tylko wtedy, gdy będziesz dla psa dobrym, godnym zaufania liderem. Lider jako jedyny jest w stanie kontrolować instynkty psa oraz ukształtowane w procesie szkolenia zachowania. Jako przewodnik masz prawo do rządzenia psem, ale jesteś też odpowiedzialny za ustalenie reguł wedle, których twój pies ma żyć.

Pamiętaj o jeszcze jednej istotnej kwestii. Jeśli zablokowałeś jakieś instynktowne zachowanie psa, np. zabroniłeś ganiać mu swojego kota koniecznie wprowadź inną aktywność do jego życia, która zastąpi mu „polowanie na kota” może to być np. praca węchowa czy aportowanie. Stłamszona energia wcześniej przeznaczona na bieganie za kotem musi znaleźć swoje ujście w przeciwnym razie przerodzi się we frustrację, agresję lub jakąś obsesję.

Twój pies by być zrównoważony potrzebuje aktywności, pracy, ćwiczeń umysłowych i fizycznych jeśli mu ich nie zapewnisz nigdy nie będziesz w stanie wyegzekwować od psa przestrzegania ustalonych przez ciebie reguł!