Twój pupil musi mieć nowy paszport

Planowanie wyjazdu zagranicznego trzeba rozpocząć dużo wcześniej, szczególnie gdy zamierzamy zabrać ze sobą pupila. Zwierzęta towarzyszące, w tym psy i koty, muszą posiadać odpowiednie dokumenty. Zobacz, jak przygotować się do urlopu z czworonożnym przyjacielem krok po kroku.

Źródło: Shutterstock

To ważne informacje dla wszystkich miłośników podróżowania razem z pupilami. Pod koniec roku, dokładnie 29 grudnia, zostaną wprowadzone nowe paszporty dla zwierząt towarzyszących. Zmianie ulegną również niektóre przepisy dotyczące przewożenia zwierząt na terenie państw należących do Unii Europejskiej.

Wraz z początkiem 2015 roku weterynarze będą musieli wypełnić dodatkową stronę ze swoimi danymi osobowymi, co ma ułatwić kontakt z nimi. Będą musieli także przechowywać dane właściciela oraz jego pupila i numer paszportu przez co najmniej trzy lata. Najważniejsze informacje, takie jak numer czipu, data urodzenia i szczepienia mają być umieszczane w dokumencie w postaci naklejek.

Decyzja zmiany przepisów podyktowana jest rosnącą liczbą kotów i psów wjeżdżających do Wielkiej Brytanii z fałszywymi paszportami, co istotnie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób na Wyspach.

Przed zaplanowaniem wyjazdu trzeba pamiętać, że w niektórych krajach obowiązują dodatkowe wymagania. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. 

Ponadto, koniecznie należy zadbać o bezpieczeństwo swojego czworonoga na wypadek ucieczki bądź zgubienia w obcym miejscu. W tym celu polecamy zakupić identyfikator ułatwiający odzyskanie swojego pupila w krótkim czasie.