Szukasz przyjaciela? Pies ci go znajdzie

Nie jest żadną tajemnicą, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Okazuje się, że czworonogi mają też moc integrowania ludźmi z innymi. Jak to się dzieje?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka Pies to najlepszy przyjaciel człowieka Źródło: Shutterstock

Najnowsze badania pokazują, że spacery z psem to jeden z pięciu najlepszych sposobów na poznanie ludzi i że posiadacze psów pięć raz częściej zawierają znajomości w swojej okolicy niż osoby, które nie mają czworonogów.

Niesamowitą rolę, jaką psy mogą odgrywać w zacieśnieniu relacji, potwierdzają badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Zachodniej Australii i Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM w Anglii. 

Badania, które przeprowadzano w czterech miastach, udowodniły, że znajomości w sąsiedztwie nawiązywano częściej dzięki psom niż dzięki szkole, do których uczęszczały dzieci uczestników badania, czy sąsiedzkim imprezom.

- Dzisiaj zbyt dużą wagę przywiązujemy do ekranów urządzeń mobilnych, nawet podczas zwykłych spacerów. Spacerując, rozmawiamy przez telefon lub korzystamy z mediów społecznościowych. Zwierzęta, szczególnie psy podczas spacerów, zmuszają nas  do opuszczenia tej bańki i stwarzają szansę na prawdziwą interakcję z ludźmi, która może prowadzić do nawiązania głębokich przyjaźni – podsumowała autorka badań, profesor Lisa Wood związana z Uniwersytetem Zachodniej Australii. 

Pies jest więc nie tylko nieocenionym pomocnikiem w walce z trudami życia codziennego, doskonałym terapeutą, lecz także najlepszym sprzymierzeńcem w przezwyciężaniu samotności.