Symbol psa we śnie

Mimo tego, iż współcześnie symbol psa przywodzi na myśl same ciepłe skojarzenia (wierność, oddanie, przywiązanie, miłość, rodzinę, dom), okazuje się, że na przestrzeni wieków wizerunek psa nie zawsze był tak pozytywnie odbierany. Interpretacja snu, którego bohaterem jest pies nie zawsze bowiem okazuje się jednoznacznie optymistyczna...

Źródło: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, Łowiec Polski 1899 Nr 5

Mało kto wie, że symbol psa nie zawsze występował wyłącznie po „jasnej stronie mocy”. W mitologii greckiej Cerber, czyli trzygłowy pies strzegł wejścia do świata zmarłych, mitologiczni greccy bogowie ciemnych sfer także pojawiali się w postaci psa (na przykład Hekate, bogini ciemności i widm). W Starym Testamencie pies przedstawiany jest jako symbol gr

Źródło: Shutterstock
zechu i podłości, a Żydzi dawniej uważali psy za zwierzęta nieczyste, gdyż piły krew. W wielu kulturach określenie „pies” traktowane było jako obelga.

W Średniowieczu skazanie na szubienicę i powieszenie skazańca razem z psami, uchodziło za dodatkową karę, odebranie czci. Jednak w sztuce tej epoki pies ma już charakter ambiwalentny: może być symbolem zawiści, gniewu, pokusy, jak również wierności i oddania. Po drugiej stronie szali można położyć jednoznacznie pozytywne skojarzenia psa – Syriusz, czyli psia gwiazda, była dla Egipcjan święta, gdyż zapowiadała coroczny wylew Nilu. Persowie wierzyli w moc psiego spojrzenia, oddalało ono bowiem złe moce. Chrześcijanie przekonani byli, że język psa leczy rany. W niektórych kulturach (na przykład w Afryce) do dziś pies postrzegany jest jako zalążek cywilizacji (dawca ognia). W Indonezji odprawia się tradycyjny taniec Barong, podczas którego postać pół psa-pół lwa symbolizuje dobro. Aktualnie, praktycznie dla wszystkich ludzi na świecie pies, to symbol wierności (zwłaszcza w Japonii), obrońca kobiet i dzieci, niezbędne ogniwo zamykające krąg ciepłego, domowego ogniska. Pozostałości tej niezwykłej ambiwalencji w postrzeganiu wizerunku psa, doszukać się można jeszcze we współczesnych sennikach. Nie wszystkie sny z udziałem tych stworzeń są bowiem jednoznacznie pozytywne w swym wydźwięku. Interpretacja snu z psem w roli głównej, w dużej mierze zależy od tego, w jakiej sytuacji sennej zobaczymy zwierzę, jakiej jest wielkości i koloru oraz jak się zachowuje.

Oto kilka rodzajów snów, w których najczęściej występuje pies.  

Sen, w którym pies gryzie, ostrzega by uważać na swoje koleżeńskie r

Źródło: \"Plac zamkowy\" (z cyklu Warszawa II), obraz pędzla Artura Grottgera, 1862, karton, kredka
elacje i nie powierzać aż tak bezkrytycznie swoich tajemnic (ktoś może zawieźć nasze zaufanie). Nasze plany wezmą w łeb, gdy pies wyje we śnie. Gdy śni nam się czarny pies – ktoś może chcieć nam zaszkodzić,  gdy biały – wzbogacimy się finansowo lub duchowo. Szczenię we śnie to znak, że w naszym życiu pojawi się coś nowego. Jeśli śnimy o tym, że przygarnęliśmy psa, można spodziewać się naprawdę dobrych wiadomości. Otruty lub chory pies oznaczać może problemy w związku. Jeśli jednak we śnie pojawi się sfora niegroźnie szczekających psów, to dobry znak – wróży radość i szczęście oraz koniec kłopotów. Jeśli śni nam się pies, który szczerzy kły, możemy przyjąć, że sen ten ostrzega nas przed chorobą, której jesteśmy w stanie sami uniknąć. Dwa psy walczące ze sobą, to zły omen dla związku, ale już dwa psy bawiące się ze sobą, to zapowiedź bardzo harmonijnej, bliskiej relacji.

Jak współczesne senniki podają, symbol psa we śnie może wróżyć zarówno dobre, jak i złe wydarzenia w naszym życiu. Niektóre chodzące po świecie media, posiadają własną symbolikę snów i po swojemu odczytują nocne obrazy. Mimo iż, wielu ludzi utrzymuje, że ich sny bywają prorocze, to tyle samo znajdzie się osób, które bardzo sceptycznie podejdą do nadawania im cech wróżbickich. Gdzie leży prawda? Trudno dociec. Jedno jest pewne – wiara w sny i ich interpretację, to prywatna sprawa każdego z nas.