Świerzbowce u zwierząt - objawy i leczenie

Świerzbowce u naszych pupili możemy zdiagnozować przeprowadzając krótkie testy. Pierwszym test na sprawdzenie czy nasz zwierzak ma świerzbowce przeprowadzisz chwytając ucho i zginają je do dołu oraz pocieraj o otwór prowadzący do kanału słuchowego. Sprawdzaj jednocześnie zachowanie psa, ponieważ jeżeli w tym momencie będzie próbowało podrapać się tylną łapą to jest mocno prawdopodobne, że ma świerzbowca.

Kolejny test na sprawdzenie naszego zwierzaka to delikatne pocieranie za pomocą czystego wacika kanału usznego, który następnie przecieramy kawałek najlepiej ciemnego papieru. Następnie kartkę papieru ustaw możliwie najbliżej światła oraz obserwuj czy są na nim białe poruszające się punkty. Ostre światło pobudza pajęczaki, które na co dzień żyją w ciemnościach.

Ważnym testem jest również obserwacja, ponieważ pasożyty możemy zaobserwować jeżeli ucho ma objawy polegające na występowaniu pokruszone, suchej, czerwono-czarnej wydzieliny, która będzie nam przypominać zmieloną kawę.

Świerzbowce bardzo łatwo przenoszą się z jednego zwierzaka na drugiego. Jeżeli w naszym domu występują inne zwierzaki to konieczna jest izolacja zdiagnozowanego pupila.

Sam fakt swędzenia uszu nie zawsze oznacza, że są to świerzbowce. Swędzenie może oznaczać, że są to inne choroby, często bardziej groźne zakażenia.

  • Żółtawa wydzielina o silnym zapachu oraz zaczerwieniony kanał uszny mogą być objawami zakażenia bakteryjnego, w tym przypadku niezbędne będzie miejscowe lub doustne podanie antybiotyku.
  • Zakażenie grzybiczne spowodowane przez drożdżaki, które objawia się ciemną, mazistą wydzieliną z uszu o zapachu drożdży. Tego typu zakażenie może występować kiedy zwierzak zażywał w ostatnim czasie kąpieli w rzece czy jeziorze
  • Jeżeli nasz pupil ma stale przechyloną głowę możemy podejrzewać uszkodzenie ucha wewnętrznego np. przedziurawienie bębenka ucha.

LECZENIE ŚWIERZBOWCA

Po stwierdzeniu świerzbowca musimy bardzo dokładnie wyczyścić uszy zanim nastąpi leczenie weterynaryjne. W tym przypadku musimy zakroplić ucho parafiną i odczekajmy kilka godzin aż zaschnięta wydzielina będzie miękka. Następnie przygotujmy roztwór z octu i wody destylowanej w proporcjach pół na pół i za pomocą strzykawki dokładnie wypłuczmy ucho. Ucho przepłukujmy bardzo delikatnie.

Po zakończonym płukaniu użyj wacik kosmetyczny aby dokładnie wytrzeć pozostałości w uchu. Czynność tę wykonuj tak długo aż osuszysz całe uchu zmieniają za każdym razem wacik.

Polecane jest też zakup kropli do uszu, które kupimy w każdej aptece. Po aplikacji kropli warto lekko pomasować nasadę ucha przez 3-5 minuty aby preparat wchłonął się dokładnie. Następnie pozwólmy pupilowi potrząsnąć głową, po czym zajrzyjmy do ucha raz jeszcze aby sprawdzić czy po tej czynności zwierzaka nie wypłynęły jeszcze krople. Do zakropleniu uszu możemy tez użyć parafinę lub olejek dla dzieci.

Zalane kroplami świerzbowce giną, ponieważ nie mogą oddychać, a sam olejek łagodzi podrażnienie ucha. Zabieg zakroplenia uszu powtarzajmy codziennie przez miesiąc.

Większość świerzbowców żyje w uchu zwierzaka, ale niektóre potrafią wędrować po ciele psa czy kota. Po kilku dniach mogą powrócić do zdrowego ucha naszego pupila, wówczas po raz kolejnym może dojść do zakażenia. Dlatego najlepiej jednocześnie z leczeniem ucha musimy zadbać o całe ciało stosując w trakcie terapii środek myjący przeciw pchłom. Pamiętajmy aby jednocześnie wyprać kojec, lub inne przedmioty, które zwierzak używa na co dzień.

Stała higiena uszu psa czy kota pomaga nam wyeliminować rozwój zakażenia. Częste czyszczenie usuwa pasożyty zanim zdążą się rozwinąć na szerszą skalę. "Psy bardzo szybko przyzwyczajają się do tego zabiegu i nawet bardzo go lubią”, zapewnia. dr C. B. Chastain, dziekan do spraw na­ukowych, profesor medycyny weterynaryjnej i chirurgii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Missouri w Columbia.