Suchy czy mokry? Jaki powinien być koci nos

Suchy nos równa się chore zwierzę. To przekonanie powszechne, ale… nieprawdziwe. Nos kota może w ciągu dnia zmieniać się z suchego w wilgotny i wcale nie musi to oznaczać niczego niedobrego. Chociaż przeciętny koci nos jest chłodny i mokry, jego kondycje trzeba rozpatrywać w kontekście innych odstępstw od normy.

Źródło: las - initially / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Kiedy nos kota robi się suchy?

Nos zupełnie zdrowego kota robi się suchy, gdy zwierzę wygrzewa się w cieple, a przecież to właśnie koty lubią najbardziej. Drzemka w pełnym słońcu na okiennym parapecie albo sen w pobliżu pieca lub kaloryfera wystarczą. Ponieważ zwierzę w ciągu dnia robi rożne rzeczy i przebywa w różnych warunkach, temperatura i wilgotność nosa też ulegają zmianie. To, czy nos jest zimny czy ciepły, wilgotny czy suchy, w dużej mierze zależy od temperatury i wilgotności otoczenia.

Powody do niepokoju

Dopiero, gdy suchemu nosowi towarzyszą inne objawy, wszczęcie alarmu będzie uzasadnione. Co trzeba sprawdzić? W pierwszej kolejności oglądamy sam nosek. Na zmianę wilgotności mogą wpływać przeróżne problemy skórne: pęknięcia, otarcia, strupki, wyraźnie przesuszone obszary wokół nozdrzy. Podrażnione lub zaognione zmiany powodujące suchość lub ból mogą być przyczyną tego, że koci nos z mokrego i chłodnego robi się suchy. Powodów do paniki nie ma, ale każdą podejrzaną zmianę na skórze nosa warto pokazać weterynarzowi.

Często myślimy, że suchy nos może być objawem odwodnienia organizmu. Niekoniecznie. Nawet poważnie odwodniony kot może mieć wilgotny nosek i na odwrót – nos suchy, a picie w normie i kuweta odwiedzana ze stałą częstotliwością. Jeśli oprócz suchego nosa zaobserwujemy u czworonoga kasłanie, kichanie, zanik apetytu połączony z wzmożonym pragnieniem, wymioty, utratę wagi lub biegunkę, wtedy możemy podejrzewać, że nos zwiastował poważniejsze problemy zdrowotne. Wizyta u lekarza będzie niezbędna.

Jaki kolor jest właściwy?

Oprócz zmian mokry – suchy, chłodny i gorący, koci nos może również zmieniać kolor. Tu norma jest bardzo szeroka: nos zwierzęcia może być różowy, czarny, albo zupełnie innej barwy, jeśli współgra ona z kolorem kociego futra. Nosek kota często staje się jaśniejszy podczas choroby, ale po wyzdrowieniu wraca do naturalnej, ciemniejszej barwy. Koci nos blaknie też w zimnych miesiącach, a latem ponownie nabiera intensywniejszych kolorów. Podobny wpływ na kolor noska ma intensywny ruch i rozgrzanie całego ciała – gdy czworonóg pobiega za zabawką, nos robi się ciemniejszy, a gdy odpocznie – odzyskuje normalny kolor.

 

 

 

 

korzystałam z http://pets.thenest.com/