Stuprocentowy oryginał. Chorkie

Pół chihuahua, pół york, najmniejsza i najzabawniejsza hybryda świata. Jazgotliwy i charakterny psiak z kompleksem napoleona o ujmującym spojrzeniu to właśnie chorkie.

Źródło: By Triple Tri, www.flikr.com, CC BY-SA 2.0

Hybryda o nazwie Chorkie pojawiła się na rynku w latach dziewięćdziesiątych, obecnie najmniejsza z nich, ważąca zaledwie 0,5 kg została zarejestrowana w Anglii. Z połączenia yorka i chihuahuy wyhodowano wyjątkowo zawziętego pieska. Rodzice obu ras są szczekliwi, zatem chorkie jest z pewnością głośny. Jest to pies, który uwielbia ujadać i znajdować się w centrum zainteresowania. Zawsze osiąga swój cel, a jeśli coś mu się nie spodoba, pomimo swoich małych rozmiarów, potrafi dotkliwie ugryźć. jest doskonałym psem stróżującym, a zaciętością do obrony swego przypomina pitbulla. Chorkie cieszy się największa popularnością w miastach i doskonale się nadaje do miejskiego życia. Jedynie jego szczekanie może irytować dla sąsiadów.

Każdy chorkie dziedziczy po rodzicach różne cechy. Pieski tej hybrydy mają długą lub krótką sierść oraz różne umaszczenie. Są bardzo małe. Ich charakterystyczną cechą są wyraziste oczy z ciemną obwódką oraz pełne uczucia spojrzenie. Chorkie ma okrągłą czaszkę i, podobnie jak chihuahua, często rodzi się z niezrośniętym ciemiączkiem. Z czasem kość się wypełnia, ale głowy szczeniąt należy wyjątkowo chronić. Uszy chorkie są duże i sterczące jak u chihuahua, zdarzają się jednak pieski, których uszy są w połowie załamane.

Rodzina

To wspaniały towarzysz, ale zupełnie nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Jest bardzo zadziorny!

Środowisko

Doskonale nadaje się do mieszkania w bloku, jeśli pokochasz jego szczekanie.

Tresura

Jeśli rozpocznie się ją odpowiednio wcześnie jest stosunkowo prosta, to mądre psy. Chorkie czasami załatwiają się w domu jak yorki.

Pielęgnacja

Należy je czesać co kilka dni, by sierść się nie kołtuniła. Do tego zabiegu trzeba stopniowo przyzwyczajać pieska, w innym wypadku, jak nie polubi czesania, może gryźć!

Zdrowie

Chorkie to zdrowe pieski, ale mogą dziedziczyć skłonności do chorób wrodzonych po yorkach czy chihuahua. Hodowca powinien przeprowadzić odpowiednie testy genetyczne przed krzyżowaniem rodziców oby ras.

Chorkie nie jest hybrydą dla każdego. To mały uroczy piesek z ostrym charakterem. Jest zadziorny i niezbyt towarzyski, a przyszły właściciel musi pokochać jego szczekanie.