Stres u kota - objawy i znaczenie

Siła spokoju, zero emocji. Na zewnątrz niby jak zwykle, ale w środku kot może być kłębkiem nerwów. Chroniczny stres osłabia odporność otwierając drogę chorobom i odwrotnie – choroby, które kot tak skrzętnie ukrywa, mogą manifestować się zachowaniami świadczącymi o ogromnym stresie, jakiemu czworonóg jest poddany. Objawy stresu bywają czasem jedyna wskazówką, że dzieje się coś złego, dlatego tak ważna jest czujność człowieka – opiekuna. Kiedy reagować? Oto najczęstsze zachowania świadczące o kocim stresie.

Źródło: https://pixabay.com/

 1. Ignorowanie kuwety

O kocim zamiłowaniu do czystości można opowiadać długo, dlatego rezygnacja z korzystania z kuwety zawsze jest niepokojącym sygnałem. Gdy zwierzę zaczyna regularnie załatwiać swoje potrzeby poza wyznaczonym do tego celu miejscem, zazwyczaj chce coś zamanifestować. Być może „tylko” obniżenie się standardów sprzątania (jak często zmieniacie żwirek?), a może poważną chorobę.

2. Problemy trawienne

Żołądkowe sensacje trudno ukryć. Biegunki i zaparcia, zwłaszcza przedłużające się, to niepokojący sygnał, koniecznie do skonsultowania z lekarzem weterynarii.

3. Nadmierna czystość

Pielęgnacja zajmuje kotom dużo czasu, są przy tym bardzo dokładne, to fakt. Niepokoić powinno jednak mycie tak intensywne, że na skórze pojawiają się zupełnie pozbawione owłosienia obszary, „łyse placki”. To ewidentny objaw stresu.

4. Szaleńcze drapanie

Podobnie jak zintensyfikowane lizanie futra, ścieranie pazurów też może wskazywać na problemy. Jeśli kot korzysta z drapaka (albo drapie meble, dywany i inne miejsca) dużo częściej niż zwykle, raczej nie chodzi o zbyt szybko odrastające pazurki.

5. Tendencja do izolacji

Kot chadza własnymi drogami i naprawdę lubi pobyć sam, ale kot domowy nie powinien cały czas przebywać w odosobnieniu. Jeśli chowa się przed wszystkimi bez wyjątku (a dawniej tego nie robił), prawdopodobnie ukrywa coś więcej.

6. Ciągłe miauczenie

Bywają koty w zasadzie bezgłośne, bywają i “gaduły”, które potrafią prowadzić z człowiekiem fascynujący dialog. Dwie skrajności, obie w normie.  Poza normę wychodzą przeciągłe, nawracające dźwięki w tonie skarżenia się, zwłaszcza gdy zwierzę do głośnych nie należało.

7. Utrata apetytu

Każdy koci opiekun wie, jak dużo zjada jego podopieczny. Gdy zawartość miski zbyt długo stoi nietknięta, a czworonóg nie wykazuje zainteresowania nawet ulubionymi przysmakami, pora do lekarza.

8. Za dużo snu

Snu kotu nigdy za wiele? Owszem, sen, drzemki i wylegiwanie się zajmują mu większą część życia. Kot ma jednak w ciągu doby pory intensywnej aktywności – jeśli to się zmienia i zwierzę wydaje się być wiecznie zaspane, nie wyraża ochoty na zabawę, ani jakąkolwiek inną interakcję, nie jest najlepiej.

9. Agresywne zachowanie

Nie wszystkie koty są oazą spokoju. Co zwierzę to charakter, zdarzają się więc i te łagodne jak baranki, i koci awanturnicy. Jeżeli czworonóg wszczyna awantury z innymi zwierzętami (a dotychczas tego nie robił) albo zaczyna atakować opiekuna, może to być oznaka stresu lub choroby.

 

źródło: www.petmd.com