Sposoby nawilżania skóry psa

Z psami jak z nami. Ich skóra potrzebuje nawilżenia. Nie da się posmarować psa kremem, no chyba że łysego. Trzeba więc zastosować inne, skuteczne sposoby przedostania się przez sierść do skóry.

Zadbaj o skórę swojego psa. Zadbaj o skórę swojego psa. Źródło: Shutterstock

Najlepiej działają kąpiele, podczas których nakłada się odżywkę. W odżywkach dla psów są zawarte witaminy i substancje, które wzmacniają włos i regenerują przesuszoną skórę. Ciekawostką może być fakt, że właśnie kąpiel najbardziej wysusza skórę psa. Dzieje się tak dlatego, że psy mają inny odczyn pH skóry. Waha się on w zależności od rasy i samego miejsca na skórze psa od 6,5 u np. pudla do 8,4 u owczarka niemieckiego. Uogólniając można powiedzieć, że psy mają zasadowy odczyn pH skóry. Woda powinna mieć odczyn obojętny, ale w naszych kranach bywa różnie.

Jeśli wykąpiemy psa w dobrym szamponie dla psów i nałożymy odżywkę, to chwilowa zmiana pH skóry nie powinna mieć znaczenia. Ludzie i tak mają gorzej.  Ludzka skóra ma pH 5,5 (odczyn kwaśny), woda raczej ma odczyn zasadowy. Mimo to dzięki kosmetykom jakoś dajemy radę. Ze względu na różne pH skóry psiej i ludzkiej nie wolno ludzkich kosmetyków stosować do kąpieli psa.

Podczas kąpieli odżywkę zostawiamy na ciele psa na około 10 minut. Potem dokładnie spłukujemy. Przed nałożeniem odżywki należy psa dokładnie wykąpać w rozcieńczonym psim szamponie. Rozcieńczony powinien być dlatego, by łatwiej się spłukiwał. Ważne jest by na psie nie zostały resztki kosmetyków. Po takiej kuracji skóra powinna być elastyczna i zdrowa.

Przyczyną suchej skóry, łupieżu, świądu mogą być niedobory w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (popularne kwasy omega 3 i omega 6). Odpowiedzialne za zdrowie skóry i sierści. Kwasy te są bardzo ważną częścią diety psa. Są materiałem budulcowym skóry i włosów. Poprawiają dotlenienie skóry, tym samym przyśpieszają gojenie ran i podrażnień. Wzmacniają odporność skóry na infekcje i zapalenia. Odgrywają ważną rolę w zapobieganiu utraty wody przez skórę. Wystarczy podać psu preparaty witaminowe, które zawierają kwasy omega 3 i omega 6. Kuracja witaminowa może się okazać zbawienna, zwłaszcza gdy psy nadmiernie linieją.