Siesta w ogrodzie - w wygodnym legowisku

Uwielbiamy w letnie popołudnie wyciągnąć się w cieniu drzew ze szklanką lemoniady. Na spędzony miło czas wpływa nie tylko cudowna aura, ale i komfortowe meble ogrodowe jak krzesła, leżaki i hamaki. Gdzie leży w tym czasie nasz ulubieniec? Czy jest mu dość wygodnie na żwirku u naszych stóp albo na płytkach tarasowych pod stołem? Czy nie leży na wilgotnej trawie albo między mrówkami?

Źródło: Shutterstock

Zadbać o komfort szczekacza powinniśmy nie tylko w czterech ścianach naszego domu, ale i podczas leniuchowania w ogrodzie, na tarasie czy na wycieczce poza miastem. Producenci zadbali o wygodę czworonoga także i na zewnątrz, proponując klientom modele dopasowane do zielonego otoczenia.

Letnia ochłoda

Kupując psie legowisko powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na zapewnienie zwierzakowi właściwych warunków. W lecie kwestię priorytetową stanowi, obok wygody, ochłoda pupila. Z tego też względu wyciąganie do ogrodu domowych sprzętów mija się z celem. Pies leżąc na typowym legowisku domowym może się przegrzać i wcale nie będzie mu wygodnie. Popularne modele przeznaczone na zewnątrz posiadają odmienną konstrukcję. Najczęściej przybierają one formę niskiego nibyleżaka. Na metalowym stelażu, opartym na czterech nogach, rozpostarty jest materiał, na którym leży pies. Konstrukcja nie jest wysoka i nawet basset o krótkich łapkach wskakuje na nią bez problemu.

Zastosowany materiał stanowi połączenie tkaniny elastycznej, trwałej ale i wytrzymałej – najczęściej jest to nylon. Przede wszystkim jednak dzięki specjalnym splotom umożliwia swobodny przepływ powietrza.  Dodatkowo, konstrukcja ta pozwala na szybkie wyschniecie psów, które uwielbiają spędzać ciepłe dni w jeziorze, sadzawce czy przydomowym oczku wodnym.

Psi leżak może być dobrym rozwiązaniem na działkę lub do ogrodu. Źródło: Shutterstock

Dodatkową ochłodę w najgorętsze dni zapewni wbudowana od spodu kieszeń, z wymiennym wkładem chłodzącym. Jest to naturalny sposób ochłody, oparty o zbawienne działanie zimnej wody. Żadnej elektroniki ani skomplikowanych w eksploatacji materiałów.

Konstrukcja legowiska jest lekka, dzięki czemu zapewnia ona dużą mobilność. Bezproblemowo przemieścić możemy je w stronę uciekającego cienia po całym ogrodzie. Dzięki sprzyjającej konstrukcji możemy także zapakować legowisko do auta i zawieść na wycieczkę. Legowisko świetnie sprawdzi się w trakcie wypadu za miasto. Pies nie będzie zmuszony leżeć między insektami, śmieciami czy szkłem. Szybciej wyschnie też po kąpieli, dzięki czemu łatwiej zabierzemy go w drogę powrotną. Pamiętajmy, że niektóre ze szczekaczy nie grzeszą zbytnią odwagą, czując się niepewnie na nowym terenie. Znane im legowisko, przesiąknięte zapachem pupila jak i ukochanych właścicieli, z pewnością poprawi samopoczucie psiaka na obcym terenie.

Wygoda, komfort i... estetyka

Kupując psie legowiska nie musimy wybierać pomiędzy komfortem pupila a estetyką zakupionego mebla. W końcu wielu właścicieli starannie dobrało meble ogrodowe, stawiając na estetykę, styl i klasę każdego fotela, doniczki i parasola. Zwykłe, kolorowe tkaniny w kwiatuszki mogą być niewystarczające dla wysublimowanego gustu właściciela.

Dla bardziej wymagających klientów producenci oferują meble wyplatane z syntetycznego materiału, imitującego rattan. Posłania te dostępne są w wielu odcieniach, kształtach i wielkościach. Zazwyczaj jednak przybierają one postać niskiego, szerokiego fotela. Pies po wskoczeniu na konstrukcję może się swobodnie wyciągnąć, ponieważ przed upadkiem chronią go oparcia z trzech stron. Wyplatany materiał umożliwia swobodną cyrkulację powietrza; nie musimy więc martwić się o jego ochłodę nawet w najgorętsze dni.

W porównaniu do naturalnego rattanu, materiał ten jest wodoodporny i nie zepsuje się po burzliwej nocy. Nadaje się także do mycia za pomocą węża ogrodowego, co wpływa na szybkość i bezproblemowe odświeżenie psiego posłania. Naturalne odpowiedniki nie są zbytnio polecane dla zwierząt. Choć są estetyczne i wygodne, to po złamaniu włókna lub wygryzieniu otworu są one ostre i mogą uszkodzić pupila. Niech rozpocznie się letnie lenistwo!