Ruch pomoże mu schudnąć!

Nie tylko my wylegując się zimą na kanapie nabieramy zbędnego sadełka. Pies także może przytyć z braku ruchu, nawet jeśli codziennie wychodzi na spacer. Nie wystarczy bowiem przejść się wokół bloku, trzeba spalić nieco więcej kalorii. Na wiosnę trzeba nam więcej ruchu!

Zabierz pupila na przebieżkę... Zabierz pupila na przebieżkę... Źródło: Shutterstock

Nie tylko ludzie zapadają na choroby. Psy również. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak silny wpływ na to mają złe nawyki żywieniowe i chroniczny brak ruchu. Na ogół właściciele przekazują swoim pupilom styl życia jaki prowadzą, własne i niezdrowe nawyki, a to powoduje powstawanie wielu chorób, które częstokroć zagrażają życiu.

Nadwaga i otyłość to przekleństwo od wielu pokoleń. Jest przyczyną licznych chorób i praktycznie wszystko, co złe zaczyna się właśnie od zbędnych kilogramów. Koniecznie powinniście pilnować wagi pupila. Dopasowując odpowiednią dietę oraz wprowadzając  codzienną porcję ruchu będziecie mogli utrzymać wagę pupila na odpowiednim poziomie. Wspólne ćwiczenia fizyczne nie tylko korzystnie wpłyną na stan waszego zdrowia, wzmocnią również waszą więź i wzajemne porozumienie.

Ruch dla otyłych psów musi polegać na stopniowym zwiększaniu tempa i dystansu. Przecież chodzi nam o spalenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zatem konieczne są ćwiczenia aerobowe. To nic innego jak spacery, bieganie, rolki, rower, pływanie  czy też aport. W zależności od rasy, wieku i kondycji dopasujcie, co wam i pupilowi odpowiada najbardziej. Zaczynajcie stopniowo, powoli zwiększajcie tempo ruchu i wydłużajcie czas trwania. Spacery toaletowe zamieńcie na dalekie wędrówki po nierównym terenie, co zapewni większą liczbę spalonych kalorii. Przebywanie na świeżym powietrzu dotleni krew, a to spowoduje przyspieszenie przemiany materii. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości wypijanej wody i zmniejszeniu kaloryczności codziennej porcji żywieniowej.  Jeżeli mamy taką możliwość , zapewnijmy psu 3 razy w tygodniu 20 minutowy trening na zwykłej bieżni lub bieżni wodnej. To wspaniałe ćwiczenie odchudzające i wzmacniające.

Ćwiczcie koniecznie. Nadwaga i otyłość niosą ze sobą wiele zagrożeń, dlatego lepiej zwalczać ją w zarodku. Ponadto ćwiczenia fizyczne powodują wydzielanie endorfin odpowiedzialnych za dobry nastrój!