Rodzaje szkoleń psów

Psy można szkolić w wielu różnych kierunkach. Każdy pies i każdy właściciel z pewnością znajdzie coś dla siebie. Oprócz posłuszeństwa, które każdy pies dla swojego bezpieczeństwa powinien opanować, możemy nauczyć go sporo innych rzeczy…

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Od wieków psy wykorzystywane były w różnorodnej pracy, stąd tak wiele rasowych psów specjalizuje się w różnych zajęciach. Zostały wyhodowane do konkretnych zadań jak np. wystawianie ptactwa, przekładnie pola, tropienie zwierzyny górnym, dolnym wiatrem, do polowanie na konkretne zwierzęta – karelski pies na niedźwiedzie czy charty. Rasy psów specjalizujące się w różnorodnych zadaniach, jak owczarki, które zaganiały, strzegły i broniły stada współcześnie nie mają nic do roboty. Praktycznie już się nie pluje (poza sportowym myślistwem), a mało kto ma owce, zaś psów rasowych wcale nie ubywa. Wiele wyspecjalizowanych ras nie ma dzisiaj możliwości wykorzystania swojego potencjału i zdolności. Silne instynkty za które kiedyś psy były cenione i w kierunku których przez wieki byłe selekcjonowane, dziś są utrapieniem większości właścicieli. Psy z potencjałem myśliwskim, zaganiającym, stróżującym czy po prostu z olbrzymią energią nieodpowiednio prowadzone stanowią zagrożenie dla swojego otoczenia.

Psy możemy szkolić w bardzo wielu różnych kierunkach, a wybór szkolenia powinniśmy uzależnić od predyspozcji swojego psa. Źródło: Shutterstock

Unieszczęśliwiamy psy zamykając ich w miejskich warunkach i oferując trzy spacery dziennie na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Dlatego większość miłośników ras stara się o zachowanie instynktu swoich psów poprzez odpowiednią hodowlę (nie nastawią wyłącznie na urodę) a także starają się dać psom możliwość upustu ich zdolnościom. Możliwości spełnienia psich potrzeb mamy wiele, a rodzajów szkoleń mamy do wyboru, do koloru. W ich wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim predyspozycjami naszego czworonoga. Pies jest szczęśliwy kiedy ma zajęcie, jego umysł potrzebuje wyzwań intelektualnych, taki spełniony pies jest nie tylko łatwym w prowadzeniu przyjacielem, ale i wartościowym pomocnikiem na co dzień.
 

Rodzaje szkoleń możemy podzielić według czterech kategorii:

1. Szkolenia oparte na posłuszeństwie – Pies Towarzyszący, Pies Towarzysząco-Tropiący, psy obronne, Obedience i Rally-o, a także kursy podstawowego posłuszeństwa dla każdego psa.

2. Szkolenia sportowe – Agality, Flyball, Dogfrisbee, Dog Diving, sporty bullowatych, wyścigi chartów itd.

3. Szkolenia psów pracujących – w służbach mundurowych, psów przewodników niewidomych, psów asystujących, psów ratowniczych i używanych do dogoterapii.

4. Szkolenia psów myśliwskich i pasterskich, czyli próby i konkursy psów myśliwskich; próby, egzaminy i zawody psów pasterskich.

Wśród wielu dyscyplin sportowych i opartych na posłuszeństwie na pewno znajdziemy coś dla swojego psa. Każdy, nawet najbardziej leniwy pies potrzebuje zajęcia. Każda wyspecjalizowana rasa powinna żyć w zgodzie ze swoimi instynktami, a nie być za nie ganiona. My, właściciele i hodowcy psów jesteśmy im to winni, to my stworzyliśmy je takimi, jakimi są teraz.