Rhodesian ridgeback

Do Rasopedii

Ridge to pasamo sierści na grzebiecie rosnące w odwrotnym kierunku niż pozostałe włosy. Ridge to pasamo sierści na grzebiecie rosnące w odwrotnym kierunku niż pozostałe włosy. Źródło: shutterstock

Wrażenie ogólne:

Pies duży, silny, umięśniony, lecz nie masywny. Budowa ciała atletyczna, sylwetka szczupła. Wygląd dostojny i dumny. Pies jest zwinny, szybki, silny i wytrzymały.

Pochodzenie:

Afryka Południowa

Wygląd:

Samce osiągają wysokość w kłębie 63-69 cm, suki 61-66 cm przy masie ciała odpowiednio 36,5 kg i 32 kg. Umaszczenie pszeniczne do ciemnoczerwonego, dopuszcza się białe znaczenia na klatce piersiowej, brzuchu i stopach. Dopuszczalna jest czarna kufa i uszy. Włos ma być krótki, lśniący, gęsty, bez podszerstka. Głowa mocna, uszy średniej wielkości, zwisające i przylegające do niej, oczy okrągłe o żywym wyrazie, nos ciemny. Szyja długa i smukła, bez zwisającego podgardla. Klatka piersiowa głęboka, kończyny przednie proste, tylne silnie umięśnione. Ogon zwisający, zwężający się od nasady ku końcowi, noszony lekko wygięty ku górze, ale nie zakręcony.

Użyteczność

Psy gończe, myśliwskie używane były do polowań na lwy. Obecnie pełnią funkcje psów policyjnych, myśliwskich lub towarzyszy rodziny.

Cechy charakterystyczne

Pręga („ridge”) na grzbiecie, czyli pas sierści rosnący w przeciwnym kierunku niż na pozostałych partiach ciała. Powinna być wyrazista, symetryczna i zwężająca się ku zadowi, o szerokości ok. 5 cm.

Wymagania

Pies potrzebujący stałego kontaktu z człowiekiem, jasnych zasad, poświęcania czasu i uwagi. Rasa źle znosi samotność, osobniki pozostawione „same sobie” mogą demolować otoczenie, stawać się nerwowe lub apatyczne. Socjalizację ridgebacka należy rozpocząć szybko, psiak oswajany od małego z rozmaitymi sytuacjami, miejscami i ludźmi, oraz konsekwentnie uczony panujących zasad wyrośnie na wspaniałego, inteligentnego i wiernego towarzysza. To pies pełen temperamentu i energii, musi mieć więc zapewnioną odpowiednią porcję ruchu i zajęć.

Charakter

Rasa bardzo inteligentna i pojętna, z łatwością i chęcią uczy się nowych rzeczy. Bardzo lubi ruch, wielogodzinne spacery pozwolą dać upust jego żywemu usposobieniu i niespożytej energii. Rhodesian powinien być opanowany, z natury nieufny w stosunku do obcych, nie powinien reagować na nich agresywnie ani bojaźliwie. Naturalny instynkt powoduje, że pies może lubić pogonić kota, kurę, lub inny uciekający obiekt. Z innymi przedstawicielami swego gatunku raczej nie wchodzi w konflikty, nie jest szczekliwy.

Zdrowie

Może występować dysplazja stawu biodrowego (warto zrobić psu badania RTG w tym kierunku) czy problemy z tarczycą. Chorobą dziedziczną rhodesianów jest zatoka skórzasta (należy badać szczenięta w tym kierunku). Osobniki ze stwierdzoną zmianą są eliminowane z hodowli, leczenie polega na usunięciu operacyjnym kanału przetoki, jaki tworzy się ze zmienionej skóry zawierającej mieszki włosowe i gruczoły łojowe.

Idealny właściciel

  • Lubiący aktywnie spędzać czas
  • Cieszący się dobrym zdrowiem, energiczny
  • Mogący poświęcić ridgebackowi dużo swego czasu
  • Konsekwentny i wymagający, jednocześnie łagodny, wyrozumiały i cierpliwy
  • Doceniający specyficzny charakter rasy: nie zawsze słuchający komend, nie zawsze chcący usłyszeć nasze nawoływania ridgeback jest z drugiej strony ogromnym, chodzącym za właścicielem krok w krok po domu pieszczochem
  • Mający doświadczanie w postępowaniu z psami, rasa może być uznawana za „ trudną”, ponieważ ridgeback nie we wszystkim i nie każdemu łatwo się podporządkuje

Historia

Psy były utrzymywane przez afrykańskie plemiona myśliwych i pasterzy. Na skutek ich wędrówek (wraz z psami) na południe kontynentu psy były krzyżowane z europejskimi psami myśliwskimi (zawleczonymi tu przez portugalskich żeglarzy). Rolą rhodesiana było polowanie na lwy. Stado tych psów otaczało dzikie zwierzę, zwinnie unikając jego ataku uniemożliwiało mu ucieczkę i tak „przytrzymywało” do czasu pojawienia się myśliwego. Współczesne ridgebacki z powodzeniem biorą udział w agility, coursingu (w USA).