Psy w więzieniach? Tak i to z jakim skutkiem!

Świat psów i świat więźniów to pozornie dwa odrębne krańce. Wydawać by się mogło, że nie da się ich w żaden sposób połączyć. Okazuje się jednak, że opuszczone czworonogi po ciężkich doświadczeniach i ludzie, których życie też nie oszczędza, są sobie w stanie wzajemnie pomóc. Bezwarunkowe uczucie, brak osądzania i zrozumienie – coś czego potrzebuje każdy z nas, ale i każdy czworonóg.

Źródło: Fot. Screen BOND360 Youtube/ Dogs On The Inside

Wzajemna pomoc

Ten umieszczony w sieci film „Dogs On The Inside” pokazuje niezwykłą akcję. Psiaki, które zostały opuszczone, skrzywdzone przez los i najprawdopodobniej poddano by je eutanazji, znajdują spokój i nowych opiekunów w miejscu zupełnie niekojarzącym się nam ze szczęśliwą przystanią. Więźniowie dostają pod opiekę czworonogi. Zmienia to życie każdej ze stron.

– Przyprowadzenie psów do więzienia jest jak posmak wolności – mówi na nagraniu jeden z osadzonych. Zarówno sami więźniowie, jak i pracujący z nimi ludzie, podkreślają wagę tego doświadczenia. Każdy z nich potrzebuje przyjaciela. – Ufam mu. Jeśli mam problem rozmawiam z nim. Dajemy sobie wzajemnie miłość – słyszymy.

Przede wszystkim działanie

Co ważne, więźniowie przechodzą też potrzebne szkolenie, jak postępować z psami. Uczą się, jak ważna jest w tym kontekście ich pewność działania. Nie spędzają bowiem czasu z czworonogami tylko na zabawie. Trenują z nimi, sprzątają po nich, karmią, kąpią. Przy tym uczą się też cierpliwości, co w filmie podkreśla jeden z mężczyzn.

Inicjatywa rzeczywiście jest niezwykle ważna. Wiąże się bowiem zarówno z resocjalizacją więźniów, ich wsparciem emocjonalnym, ale zapewne daje też niezwykle istotne poczucie bycia potrzebnym. Co więcej, korzystają też na tym psiaki, które przede wszystkim potrzebują miłości. Nie oceniają przy tym przeszłości swoich opiekunów. Dla nich liczy się tu i teraz. To piękne, jak dwie potrzebujące strony potrafią okazać sobie niezbędne wsparcie. Niby tak niewiele, a tak dużo może zmienić.

Źródło: „Dogs On The Inside”