Prawo łagodniejsze dla pitbulli

Psy rasy pitbull wzbudzają u większości osób duży respekt. W wielu krajach latami towarzyszyła tym czworonogom nie najlepsza opinia. Na przykład w Stanach Zjednoczonych uważano je za najbardziej niebezpieczną rasę psów, które zyskują miłośników jedynie w kręgach osób z przeszłością kryminalną. Na szczęście to negatywne nastawienie uległo ostatnio radykalnej zmianie. Jednocześnie wprowadzane jest nowe łagodniejsze prawo odnoszące się do pitbulli.

Amerykańskie staffordshire terriery są uznawane za jedną z niebezpiecznych ras w niektórych stanach USA Amerykańskie staffordshire terriery są uznawane za jedną z niebezpiecznych ras w niektórych stanach USA Źródło: Shutterstock

Dużą rolę w poprawie wizerunku psów rasy pitbull odegrali aktywiści walczący o prawa zwierząt oraz znani prezenterzy i celebryci. Wielu z nich przedstawia czworonogi w pozytywnym świetle. Weterynarze i behawioryści również podkreślają, że agresja u psów jest zwykle jedynie skutkiem nieprawidłowego wychowania, a nie wrodzonych skłonności u czworonoga. Dlatego winę za złe cechy charakteru pitbulla ponosi najczęściej jego właściciel. Obecnie w siedemnastu amerykańskich stanach obowiązują zakazy i ograniczenia związane z hodowlą niektórych ras psów, w tym pitbulli. Na szczęście sytuacja ma szansę wkrótce ulec zmianie. Jak podkreśla rzecznik prasowy American Kennel Club Lisa Peterson, osoby odpowiedzialne za tworzenie prawa coraz częściej zdają sobie sprawę, że ocenianie psów na podstawie ich wyglądu czy pochodzenia nie jest sposobem na rozwiązanie problemu agresji u czworonogów.

Przykładowo w miejscowościach Bonner Springs i Garden City w stanie Kansas zniesiono już ograniczenia związane z hodowaniem pitbulli. Restrykcje nie obowiązują także w stanach: Utah, Południowa Dakota, Waszyngton, Vermont i Maryland. Jednak w wielu innych miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych pitbulle wraz z Staffordshire bull terrierami i amerykańskimi Staffordshire terrierami uważa się za potencjalnie groźne rasy psów. Podobnie jest w jednostkach wojskowych amerykańskiej armii, gdzie ze względu na możliwe niebezpieczeństwo zakazane jest przebywanie pitbulli oraz rottweilerów. Niemniej na popularnym amerykańskim kanale Animal Planet, dużą popularnością cieszą się programy „Pit Boss” oraz „Pit Bulls and Parolees”, które przedstawiają pitbulle w korzystnym świetle.

 

Źródło: DailyMail.co.uk