Powiększamy terytorium kota niewychodzącego

  • Półki dla kotów
    Półki dla kotów można kupuć gotowe lub zroibić samemu. Na rynku dostepne jest wiele kombinacji, kształtów i rozwiązań tego typu. Źródło: www.MyCatsHeaven.com

Dla właścicieli niewielkich mieszkań idealnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie specjalnych półek dla kotów. W sklepach internetowych znajdziemy estetyczne i łatwe do montażu półki, które możemy przytwierdzić do ściany na zasadzie schodków wiodących koty pod sam sufit. Dostępne modele mają różne kolory i design. W ofercie znajdziemy półki twarde, wykonane z drewna, sztywne, obciągnięte materiałem oraz miękkie, kształtem przypominające hamak. Za najtańsze ładne i wygodne półki  - legowiska, zapłacimy  nieco ponad 40 złotych.

  • Podsufitowe wybiegi dla kotów

A co, jeśli ściany w naszym domu wolimy przeznaczyć na półki z książkami niż na półki dla kotów? Jest na to rada! Półki możemy wykorzystać jako kocie schodki wiodące do przytwierdzonych do ściany lub podwieszonych bezpośrednio do sufitu półek bądź belek, które, w zależności od wyobraźni i zasobności portfela kociarza, mogą ciągnąć się nawet przez całe nasze mieszkanie.

Rozwiązanie wydaje się być idealne zwłaszcza dla tych osób, które mieszkają w starym budownictwie, gdzie wysokość mieszkań dochodzi niekiedy nawet do trzech metrów. Jednak i przy mniejszych wysokościach dość łatwo jest zainstalować kotom taki mini wybieg. Jeśli zaś półki z książkami nie mogą z różnych przyczyn służyć kotom za schodki, możemy stworzyć stopnie przytwierdzając do ścian kilka niewielkich, przyciętych na wymiar deseczek, po których koty wdrapią się na swój podniebny plac zabaw.

Choć może się wydawać, że stworzenie takiego wybiegu wymaga wiele wysiłku, to w rzeczywistości tak nie jest. Czasem wystarczy zainstalować jedną podsufitową półkę, by koty mogły swobodnie przedostać się z jednej szafy na drugą i małe deszczułki, by łatwiej im było na nią wskoczyć. To, co nam przysporzy minimalną ilość pracy, da naszym kotom dużo więcej życiowej przestrzeni.

Budując opisany wyżej wybieg musimy pamiętać tylko o tym, by prowadziły do niego co najmniej dwie drogi. Zapobiegniemy w ten sposób sytuacji, w której odpoczywający na wybiegu kot poczuje się zagrożony obecnością innego osobnika, który swoim pojawieniem się odetnie mu jedyną drogę ucieczki.

  • „Kocie miasto”

„Kocie miasto” jest propozycją  dla osób dysponujących w domu naprawdę dużą przestrzenią, którą mogą i chcą przeznaczyć dla kotów. Jest to modułowy system mebli umożliwiający samodzielne zaprojektowanie i stworzenie kociego placu zabaw i miejsca wypoczynku w jednym. Wszystkie elementy systemu są łatwe w montażu, a ich konstrukcja umożliwia dowolne łączenie czy późniejsze zmienianie ustawienia mebli w zależności od naszych i kocich upodobań. W skład „kociego miasta” wchodzą m.in. drapaki,  kryjówki, legowiska, wieże, tunele, stacje zabaw złożone z tuneli z piłeczkami lub podwieszanych zabawek, a nawet kocie huśtawki. Poszczególne elementy dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych.

Budki, tunele, drapaki, legowiska - kocie miasto to pomysł dla odważnych właścicieli kotów. Źródło: shutterstock

Podsumowując, nasi koci przyjaciele mają dużo więcej potencjalnego miejsca do zabaw, drzemek i wspinaczki niż nam się wydaje. Od teraz już nic na nie usprawiedliwia – czy to w apartamencie czy w małej kawalerce, zawsze znajdzie się jakiś sposób na powiększenie kociego terytorium. A jeśli nie dysponujemy dużym budżetem na zakup wymyślnych półek czy drzewek, możemy je wykonać sami, potrzebujemy tylko kilku rzeczy, narzędzi i ochoty do pracy. Jak to zwykle bywa – wystarczy tylko chcieć.

1 2 3