Plecaki dla psów

Myślisz, że psi plecak to tylko fanaberia właścicieli szczekających pupili? Nic bardzie mylnego. W wielu przypadkach specjalistyczne plecaki są nie tylko pożądane, ale także po prostu niezbędne. Zobacz, jak duże korzyści może przynieść dobrze dobrany psi plecaczek.

Plecak bardzo dobrze sprawdza się w górach Plecak bardzo dobrze sprawdza się w górach Źródło: Shutterstock

Zapakuj psiaka w góry

Na rynku pojawia się coraz więcej plecaczków dla psów. Są one przeznaczone jedynie dla średnich i większych osobników. Fachowe modele przypominają wyglądem ludzkie plecaki górskie. Ze względów anatomicznych muszą one jednak posiadać całkowicie inną budowę, rozkład ciężaru i ułożenie pasków trzymających.

Tylko dobrze dobrany plecak zagwarantuje zdrowie i wygodę dla pupila. Jeśli będzie się przesuwał lub przeszkadzał pupilowi – należy zrezygnować z noszenia go. Dodatkowo, plecak powinien być równomiernie wypakowany, aby nie obciążać jednego boku psa.

 

Po co psu plecak?

Nie chcesz nosić na własną rękę wszystkich psich akcesoriów? Twój psiak może ci w tym z przyjemnością pomóc. Do psich sakw włożyć można między innymi przenośne poidełko, woreczki na odchody, porcję karmy czy zabawkę. Maksymalne obciążenie zależy od wielkości psa.

Plecak pełni jeszcze jedną ważną rolę – pozwala psu pracować. Wiele zwierzaków nudzi się podczas spacerów, nie dostając tylu bodźców i ruchu, ile potrzebują. Plecak z akcesoriami nie tylko bardziej zmęczy zwierzaka, ale pozwoli również na stymulowanie psychiczne i fizyczne psiaka. Bez obaw – psiak zauważy różnicę i swoją nową rolę. Plecak dobrze sprawdzi się w trakcie spacerów, wycieczek i wspólnego zdobywania górskich szczytów.

 

Kształt najważniejszy

Uogólniając, psi plecak przypomina dwie torby po bokach, połączone od góry szerokim pasmem materiału, a od dołu paskami mocującymi. Powinien on mieć także pasma materiału unieruchamiające go od przodu, pod szyją. Plecak musi posiadać regulowane paski, obite miękkim materiałem. Pozostanie on wówczas na swoim miejscu i nie będzie się przesuwał w trakcie chodzenia czy skoku. Góra plecaka powinna być na tyle oszczędnie zabudowana, aby umożliwiać przepływ powietrza i termoregulację.

Szelki muszą być szerokie, zaopatrzone w wytrzymałe, miękkie i elastyczne poduszki, które zabezpieczają ciało psa. Dobre paski pozwalają na szybkie i wygodne odpięcie.

Plecaki zazwyczaj wykonane są z wytrzymałego nylonu, który jest lekki i dobrze chroni przed wilgocią. Boki mogą posiadać dodatkowe kieszonki (np. wykonane z siatki) na drobiazgi. Materiał musi pozwalać na szybkie i wygodne wyczyszczenie.

Plecak powinien zostać także zaopatrzony w odblaskowe paski, które podwyższają widoczność psa.

Kształt toreb powinien wymuszać równomierne rozłożenie ciężaru lub najlepiej przesuwać punkt ciężkości w kierunku łopatek, gdzie pies jest najsilniejszy.

 

Plecak a szelki lub obroża

Plecak może pełnić rolę trochę większych szelek. Smycz zostaje wówczas przypięta do uchwytu przymocowanego na plecach psiaka. W innym przypadku plecak musi posiadać otwór do zapięcia smyczy na typowych szelkach. Zapięcie obroży nie koliduje z plecakiem.

 

Pluszowy – do dekoracji

Inną kategorię psich plecaczków stanowią ozdobne psie plecaczki. Mają one na przykład kształt skrzydełek, dzięki czemu piesek wygląda jak motylek lub aniołek. Szyte są one jedynie z miękkich materiałów w małych rozmiarach, zdobiąc plecy chihuahua, shih-tzu i innych kanapowców. Przez niektórych właścicieli są one uważane za piękne i urocze. Ponieważ nie są one dopasowane anatomicznie do pleców stworzenia, nie powinny być one czymkolwiek obciążane i stanowić jedynie ozdobę.