Pies nie chce jeść - zaburzenia łaknienia u psów

Brak apetytu u czworonoga jest z reguły powodem zaniepokojenia jego opiekunów. Jeżeli występuje chwilowo, a jego obecności nie towarzyszą dodatkowe symptomy, nie powinien wzbudzać większych obaw. Nie oznacza to jednak, iż tego rodzaju sytuacje powinno się lekceważyć. Brak apetytu u psa może bowiem być pierwszym objawem poważnej choroby. Z tego powodu, w przypadku problemów z łaknieniem psiego towarzysza opiekun powinien skontaktować się z weterynarzem. W tym artykule dowiesz się jakie mogą być przyczyny braku apetytu u psa i w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

Źródło: pixabay.com

Psi apetyt - jakie są jego przyczyny?

Kiedy pies nie chce jeść opiekun powinien mieć się na baczności. Ten stan może być rzecz jasna spowodowany wybrednością czworonoga bądź też przejedzenia. Brak apetytu potrafi jednak być pierwszą oznaką pojawienia się stanu chorobowego u pupila. W związku z tym, jeśli pies nie chce jeść przez okres dłuższy niż jeden dzień należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Dzięki temu będzie można precyzyjnie ustalić przyczynę braku łaknienia. 

Istnieje kilka przyczyn pojawiających się problemów z brakiem apetytu, które można podzielić na trzy grupy. Pierwszą nazywa się pierwotnym brakiem łaknienia i oznacza, iż przyczyn tego stanu należy upatrywać się bezpośrednio w organizmie psa. Z kolei w przypadku pojawienia się zewnętrznego bodźca hamującego ośrodek głodu, weterynarze określają ten problem wtórnym brakiem łaknienia. Na psi apetyt może bowiem wpływać chociażby temperatura czy niepokój zwierzaka spowodowany działaniami jego opiekuna. Weterynarze wyróżniają również rzekomą utratę łaknienia, powiązaną z utrudnieniami w spożywaniu pokarmu, wynikającymi ze stanu chorobowego. W takich sytuacjach pupil nie jest w stanie jeść, pomimo faktu, iż wykazuje zainteresowanie pożywieniem. 

 

Podłoża problemu braku łaknienia u psów

Pierwotny brak łaknienia - jakie są przyczyny?

  • Zaburzenia na tle psychicznym

Pies może odczuwać brak apetytu z uwagi na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Jednym z najczęstszych jest silny stres, który tak jak u człowieka może skutecznie zahamować ośrodek głodu. Czynniki stresogenne dla psa to przede wszystkim utrata właściciela, zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się nowego zwierzęcia lub członka rodziny a także zmiany w znanej mu przestrzeni np. remont. Psy mogą również odczuwać problemy z łaknieniem przez powiązany nierozerwalnie ze stresem strach. Zbyt duży hałas w otoczeniu jest najczęściej występującą przyczyną strachu czworonoga, który uniemożliwia zwyczajne przyjmowanie pokarmu. Pies również być wybredny i nie chcieć przyjmować określonego rodzaju pożywienia z uwagi na swoje preferencje. Czasem zdarza się również, iż brak przyjmowania pokarmu jest powiązany z chęcią zwrócenia na siebie uwagi czworonoga. Może w ten sposób sugerować właścicielowi, iż z jego stanem zdrowia jest coś nie tak. 

  • Zaburzenia na tle neurologicznym

Brak apetytu u psa może być również powiązany z występującymi chorobami neurologicznymi. Problemy z łaknieniem są jednym z objawów chorób podwzgórza czy podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. 

Wtórny brak łaknienia - skąd się bierze?

  • Odczuwanie bólu w okolicy jamy brzusznej, klatki piersiowej lub mięśni,
  • Choroby narządów wewnętrznych np. stany nowotworowe, zapalne, przewlekłe zapalenia,
  • Obecność chorób zakaźnych, podczas których gorączka stanowi przyczynę braku łaknienia
  • Zbyt wysoka temperatura otoczenia, działająca na ośrodek łaknienia podobnie jak gorączka
  • Stan zatrucia pokarmowego, spowodowany spożyciem niewłaściwego pokarmu np. orzechów lub czekolady,
  • Dyskomfort spowodowany podróżą, jak również wynikająca z niego choroba lokomocyjna

Rzekomy brak łaknienia

  • Problemy na tle stomatologicznym

Pies może wykazywać zainteresowanie pokarmem, jednak nie być w stanie go spożyć. Jedną z częstych przyczyn jest odczuwany przez zwierzaka ból zębów lub innej części jamy ustnej. W takich przypadkach pies wypluwa jedzenie, często również przy tym popiskując. Przyczyną takiego stanu może być złamanie zęba, zapalenie gardła, przyzębia lub przełyku, istnienie nadżerek lub ciała obcego w jamie ustnej, jak również uszkodzenie stawu żuchwowo-skroniowego.

  • Utrata wzroku

Brak apetytu niekoniecznie musi być związany dosłownie z problemami z łaknieniem. Jeśli pies traci wzrok może po prostu nie zauważać miski. Dodatkowym czynnikiem może być również porażenie części jamy ustnej, przez które czworonóg może mieć problemy z przeżuwaniem i połknięciem pokarmu. 

  • Porażenie nerwowe

Podobnie jak w przyczynie podanej wyżej, z uwagi na wystąpienie porażenia nerwowego może dojść do problemów z żuciem i przełykaniem karmy. 

  • Przejedzenie

Przyczyna braku apetytu u psa może być również czasowa i nie zwiastować wystąpienia poważnego schorzenia. To zjawisko dotyczy szczególnie żarłocznych pupili, które wykazują tendencje do nadmiernego spożywania pokarmów przy jednocześnie dość niskiej aktywności. Przejedzenie stanowi dość częstą przyczynę jednodniowego braku zainteresowania pożywieniem, który nie jest powodem do obaw. Warto jednak obserwować zwierzę i zwrócić się do weterynarza w przypadku wystąpienia innych niepokojących symptomów. 

Prawidłowe nawyki żywieniowe czworonoga

Problemy żywienia psów mogą wynikać również z wprowadzenia nieprawidłowych praktyk żywieniowych. Należy pamiętać, iż dieta psa powinna być zbilansowana, a oprócz pokarmu zwierzę powinno mieć również dostęp do świeżej wody. Pies powinien mieć również wyznaczone stałe pory karmienia. Częstotliwość i wielkość posiłków musi być dostosowana do rozmiaru, wieku oraz potrzeb zwierzęcia. Dzięki regularnym posiłkom można zniwelować ryzyko łapczywego pochłaniania pokarmu przez pupila i ewentualności obciążenia jego żołądka. Karma czworonoga powinna być również dobrej jakości, posiadająca odpowiednie komponenty witamin i minerałów. Ważnym aspektem jest również dbanie o psie miski. Powinny być one regularnie myte, dzięki czemu unikniemy ryzyka pojawienia się stanu chorobowego u pupila. 

Diagnostyka problemu

Na podstawie podanych wyżej grup można wstępnie przewidzieć przyczyny braku apetytu u psa. Problem może rzecz jasna występować chwilowo i być spowodowany nadmiernym spożyciem karmy dostępnej w domu lub dodatkowemu dokarmieniu przez sąsiada. Jeśli jednak pies nie chce jeść regularnie, a przy tym wykazuje dodatkowe niepokojące objawy, koniecznym może okazać się konsultacja z lekarzem weterynarii. Należy mieć świadomość, że to właśnie specjalista jest w stanie dokładnie wskazać przyczynę problemu braku apetytu u zwierzaka, której właściciel może nie być świadomy. Problemy żywienia psów mogą bowiem wynikać z pojawiających się chorób wewnętrznych. Aby potwierdzić diagnozę należy wówczas wykonać niezbędne badania, aby zapewnić czworonogowi komfort i dobrać odpowiednią metodę leczenia. 

Sposoby na brak łaknienia u psów

Jeżeli pies nie chce jeść, bez względu na przyczynę tego stanu lekarz weterynarii może przygotować dla niego specjalną dietę. Jest to niekiedy istotne w kontekście przeciwdziałania powstawaniu kolejnych komplikacji zdrowotnych zwierzęcia. Tego rodzaju diety dla psów nie są z reguły dla nich atrakcyjne i znacznie odbiegają od posiłków, do których są przyzwyczajone. Warto wiedzieć, iż lecznicze diety nie zawsze przynoszą oczekiwanych rezultatów. Należy jednak mieć na względzie taką ewentualność, szczególnie jeśli problemy z łaknieniem występują na tle chorobowym. 

Brak apetytu u psa może być jednak spowodowany jego indywidualnym poczuciem smaku. Wówczas dobranie odpowiedniej karmy może zająć trochę czasu. Warto jednak go poświęcić po to, by wyeliminować problem żywienia i przywrócić stan zwierzaka do stanu pierwotnego. 

Dodatkowym sposobem na częste problemy z łaknieniem psa jest ograniczenie wszelkich smakołyków. Pies może bowiem ich oczekiwać, jeśli pojawiają się w nadmiarze. Dotyczy to szczególnie wybrednych czworonogów, którym smakołyki są podawane w sposób regularny. Dobrym rozwiązaniem na zaostrzenie psiego apetytu jest również zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu. Długi spacer czy zabawa na świeżym powietrzu z pewnością sprawi, iż poczuje się nie tylko zmęczony, ale także głodny. To rozwiązanie dość często pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty w postaci zjedzenia pełnej porcji pokarmu znajdującego się w misce.

Nie wolno również zapominać o odpowiedniej higienie. Pies powinien otrzymywać karmę i świeżą wodę w czystych miskach. Pozostawione w niej fragmenty jedzenia mogą bowiem nie zachęcać wybrednego psa do konsumpcji lub narazić go na wystąpienie chorób.