Owczarek Australijski - piękny, choć trudny

Chodź australijski, pochodzi z Ameryki. Piękny z wyglądu, niełatwy z charakteru. Jakie są naprawdę owczarki australijskie? Kiedy warto zdecydować się na psa tej rasy? 

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

O pochodzeniu tego psa z dalekiego kontynentu amerykańskiego świadczy przydomek dodawany do nazwy rasy: typ amerykański. Przymiotnik „australijski” być może wziął się stąd, że przodkowie tej rasy przybyli do USA w XIX wieku właśnie z Australii.

Bezapelacyjną cechą tych psów, choć zdecydowanie nie najważniejszą, jest piękno umaszczenia. Nie znajdziecie Państwo dwóch takich samych egzemplarzy. Każda łatka jest niepowtarzalna. Umaszczeń i ich odmian wyróżniamy kilka rodzajów. Kolor, który większości wydaje się być najładniejszy (wedle statystyk) to blue merle, jednakże doświadczeni właściciele i szkoleniowcy wiedzą, iż wybieranie psa tylko po kolorze sierści może okazać się zgubne. Owczarki australijskie nie są psami łatwymi w prowadzeniu. Zdecydowanie lepiej nadają się dla osób, które posiadają już bagaż psich doświadczeń. Jak większość psów z grupy pierwszej FCI są to psy stróżujące, z czego należy zdawać sobie sprawę.

 

Jeśli chodzi o fizyczną budowę, jest to pies średniej wielkości (suki 46 – 53 cm, psy 51 – 58 cm) z umiarkowanym kośćcem. Cechuje go duża zwinność, jest uważny, najczęściej o żywym temperamencie. Możemy spotkać szereg osobników o tzw. naturalnie krótkim ogonie lub ogonie szczątkowym. Oczywiście jak na pasterza przystało, posiada owczarek australijski poza silnie rozwiniętym instynktem stróżującym, również i świetny instynkt pasterski. Mimo to styl pracy poszczególnych psów może być bardzo różny, uzależniony on jest od indywidualnych popędów i linii hodowlanej, z której pies pochodzi. Wiele przedstawicieli tej rasy posiada również dobrze rozwinięty instynkt pogoni, który można wykorzystywać w szkoleniach, jednak może być on również uciążliwy dla mniej doświadczonego przewodnika.

Źródło: fot. Magdalena Rudnicka, www.mrudnicka.webs.com

Tak jak w przypadku innych ras, również i tutaj wyliczyć można szereg chorób charakterystycznych dla rasy. Jest to bardzo ważne, aby przyszli potencjalni właściciele swoich „australijskich” pociech zapoznali się z tym tematem. U owczarków australijskich do najpowszechniejszych chorób należą schorzenia oczu. Hereditary Cataract (katarakta młodzieńcza) to obecnie najważniejsze schorzenie dotyczące aussies. Stanowi to spory problem, ponieważ odmiennie do innych popularnych schorzeń oczu, nawet nosiciele tej choroby miewają jej objawy, które postępują i prowadzą nawet do ślepoty. Kolejnymi chorobami oczu, które dotykają owczarki australijskie są tzw. CEA i PRA. Na wszystkie trzy choroby można zrobić testy genetyczne, a ich wyniki wykorzystać w praktyce hodowlanej. Jak w przypadku innych ras średnich i dużych mogą występować zmiany o charakterze dysplastycznym. Dysplazja stawów biodrowych (HD):  niedorozwój panewki miednicy, głowy kości udowej i ich więzadła. Dysplazja stawów łokciowych: (ED): różnego typu uszkodzenia struktur stawu łokciowego.

Temat dotyczący owczarków australijskich jest niezwykle obszerny. W artykule zawarte są tylko podstawowe, najważniejsze informacje. Warto, aby przed ostatecznym zdecydowaniem się na psa rasowego szczegółowo zapoznać się z wadami i zaletami rasy. Sugerowanie się jedynie umaszczeniem i ładnymi niebieskimi oczami nie przystoi odpowiedzialnemu, przyszłemu opiekunowi owczarka australijskiego.

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem