Od startu do mety

Pokonujemy kolejne kilometry wraz z czworonożnym druhem. Zaliczamy punkty kontrolne zaznaczone na mapie. Czy jak wyglądają zawody dogtrekkingowe w praktyce?

Źródło: Shutterstock

Kiedy już zdecydujemy się na udział w zawodach dogtrekkingowych, po przeczytaniu na ten temat informacji w Internecie, warto jak najwięcej dowiedzieć się jak wyglądają przygotowania do startu i jak trudności lub problemy mogą pojawić się na szlaku, żeby uniknąć w ten sposób mogących pojawić się kłopotów.

Imprezy dogtrekkingowe organizują różne kluby i stowarzyszenia, dlatego regulaminy poszczególnych zawodów mogą się od siebie nieco różnić. Należy zatem przed każdym startem przeczytać regulamin. Warto przeczytać go uważnie, ponieważ znajdują się w nim odpowiedzi na najczęściej nurtujące nas pytania. Regulamin należy przeczytać w domu, jeszcze zanim wyruszymy w trasę! Po to by na miejscu zawodów na odprawie weterynaryjnej nie okazało się, że zapomnieliśmy książeczki zdrowia psa, albo terminy szczepień straciły swoją ważność…

Zapisy

Większość zapisów na dogtrekkingowe imprezy możemy załatwić przez Internet. Organizatorzy na swoich stronach internetowych zamieszczają formularze zgłoszenia na konkretne zawody już na kilka tygodni przed zawodami. Taka forma rejestracji jest najwygodniejsza dla zawodnika i organizatora. Często też wiąże się z mniejszą opłatą startową. W dniu zawodów nie musimy podawać wszystkich swoich danych, wystarczy potwierdzenie swojego udziału.

Pakowanie

Już na kilka dni przed wyjazdem na zawody powinniśmy przygotować sobie potrzebny sprzęt, by w chwili wyjazdu niczego nie zapomnieć. Bez obowiązkowego ekwipunku nie może wystartować w zawodach! Każdy zawodnik obowiązkowo musi zabrać:

  1. Mapę (otrzymaną od organizatora lub własną)
  2. Telefon komórkowy
  3. Miskę
  4. Wodę dla psa – minimum 1 litr
  5. Plaster z opatrunkiem – minimum 3 sztuki
  6. Buty dla psa, niektórzy z organizatorów ich wymagają szczególnie gdy trasa przebiega w górach, przez co czworonóg jest narażony na obtarcia i skaleczenia opuszek, które mogą uniemożliwić dalszą wędrówkę.

Nie zapomnijmy też spakować uprzęży lub obroży i smyczy dla psa!

Biuro zawodów

Na godzinę przed startem powinniśmy udać się do biura zawodów by potwierdzić swój udział (jeśli zapisywaliśmy się przez Internet) lub zgłosić się do startu w zawodach (w przypadku gdy nie dokonaliśmy internetowej rejestracji). Udajemy się tam z książeczką zdrowia psa. Następnie jesteśmy kierowani na kontrolę weterynaryjną.

Odprawa weterynaryjna

Większość imprez rozpoczyna się w sobotę, ale już w piątkowy wieczór odbywa się pierwsza odprawa weterynaryjna, w której sprawdzane są szczepienia, data urodzenia psa (psy poniżej 12 miesiąca życia nie mogą brać udziału w zawodach), a w przypadku seniorów (powyżej 8-10 roku życia) czy nie ma przeciwwskazań to tego rodzaju aktywności. Pamiętajmy, że weterynarz ma prawo zabronić nam startu w zawodach jeśli stwierdzi dużą agresję u psa lub znaczną nadwagę.

Odprawa techniczna

Po odprawie weterynaryjnej na 15 minut przed startem odbywa się obowiązkowa odprawa techniczna. Na niej uczestnicy otrzymują mapę i kartę zawodnika – najważniejszy dokument zawodnika, która będzie jest podstawą do zaliczenia dogtrekkingu. W trakcie odprawy organizatorzy uczulają na pewne sprawy, objaśniają szczegóły trasy, podają liczbę punktów do zaliczenia i ich rodzaje, a następnie uczestnicy mają czas na zadawanie pytań organizatorom.

Start

Po odprawie i chwili na zapoznanie się z mapą uczestniczy ustawiają się na linii startu. Po głośnym odliczaniu konferansjera pada głośnie „start”. Należy zaznaczyć jest to moment krytyczny. Podekscytowanie udziela się zarówno ludziom jak i psom. W momencie gdy wszyscy ruszą do przodu musimy uważać na siebie, swojego psa i innych uczestników, znaleźć kawałek drogi dla siebie. Kiedy wszyscy za kilkaset metrów się rozbiegną można już iść swoim tempem.

Punkty Kontrolne

Zaliczenie dogtrekkingu odbywa się na postawie wypełnionej karty zawodnika, czyli znalezieniu punktów kontrolnych (PK) i potwierdzeniu tego w karcie.

Na trasie możemy zetknąć się z trzema rodzajami PK:

  • Odnajdujemy hasło do wpisania w kartę zawodnika
  • Używamy perforatora, którym dziurkujemy kartę w odpowiednim miejscu
  • Odnajdujemy osobę funkcyjną, która podpisuje naszą kartę lub wpija w nią pieczątkę.

Punkty kontrolne z osobami funkcyjnymi spotykany jest najczęściej przy bufetach, czyli w miejscach gdzie czaka nas jedzenie i woda dla psa. PK odnajdujemy na według kolejności zaznaczonej na mapie. Jednym z największych błędów po przekroczeniu linii startu jest podążanie za innymi uczestnikami. Zawsze powinniśmy śledzić swoje położenie na mapie, aby w momencie pozostania samym wiedzieć gdzie się znajdujemy.

Meta

Po przekroczeniu mety powinniśmy zwrócić kartę zawodnika sędziemu. Meta co czas gratulacji, podziękować za rywalizację czy współpracę na trasie. Dekoracja zwycięzcy jest ukoronowaniem całej imprezy. Podczas uroczystej dekoracji wręcza się dyplomy, a najlepsi otrzymują nagrody. Zawody często też kończą się wspólnym ogniskiem i zabawą nieraz do białego rana...

 

ŹRÓDŁA: Paweł Bonk, Przygoda, specyficzny klimat i swobodna atmosfera, rozmawiał: Tomek Jakubowski, Dog&Sport, jesień/zima 2010, s. 4-6; Paweł Bonk, Dogtrekking – instrukcja obsługi, Dog&Sport, 2011, nr 1, s. 22-23.