Obroża przeciwko szczekaniu

Ujadający przez całą noc pies potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwego miłośnika zwierząt. Jest kilka sposobów na uciszenie ujadającego psa, a najbardziej kontrowersyjnym są specjalne obroże przeciwko szczekaniu.

 

Niektóre psy są bardziej rozszczekane Niektóre psy są bardziej rozszczekane Źródło: Shutterstock

Mechaniczna kontrola szczekania

Od kilku lat zaobserwować można rosnącą ofertę psich obroży przeciwko szczekaniu. Producenci prześcigają się co do zasady działania i zastosowanych mechanizmów uspokajających. Choć gwarantują one szybkie i skuteczne działanie – ich wpływ na psa jest, mówiąc delikatnie, kwestią dyskusyjną.

Największe kontrowersje wzbudzają modele wyposażone w generator impulsów elektrycznych. Gdy pies szczeka, a więc jego krtań drga, urządzenie wytwarza prąd, który razi zwierzę. Moc może być regulowana tak, aby dopasować ją do wagi i wielkości zwierzęcia. Nie trzeba mieć bogatej wyobraźni, aby uzmysłowić sobie niebezpieczeństwo wynikające ze stosowania urządzenia. W większości przypadków pies poczuje nieprzyjemne kłucie lub drapanie w gardle. Jeśli jednak moc lub samo urządzenie pozostawiają wiele do życzenia, pies może poczuć ból oraz nabawić się problemów z sercem.

Równie kontrowersyjne są modele z psikającym zapachem. Gdy pies wyje lub hałasuje – urządzenie wytwarza ostrzegawczy sygnał, po czym psika w pysk psa nieprzyjemnym zapachem. Podobnie działają obroże emitujące sygnały ultradźwiękowe, te jednak nie przeszkadzają wszystkim psom.

 

Dlaczego pies hałasuje?

Szczekanie jest naturalnym sposobem psa na komunikowanie się. To, jak często i z jaką intensywnością szczeka, zależy już tylko i wyłącznie od jego właściciela. W naturze psy unikają wydawania głośnych odgłosów, aby nie zdradzać swojego położenia innym zwierzętom. Do komunikacji w stadzie wystarcza im język ciała oraz ciche dźwięki.

Źródło: istock

Tak subtelne sygnały nie są wystarczające do rozmowy z człowiekiem. Psiak szybko uczy się, że używając właściwych dźwięków może on wymusić na człowieku jakieś zachowanie. Długie wycie pozwala na wypuszczenie z zamknięcia, jazgotliwe skomlenie wymusi przysmak, a długie szczekanie zaalarmuje człowieka, że pies się nudzi.

 

Pokojowe rozwiązanie problemu szczekania

Obroże przeciwko szczekaniu, zwłaszcza niewiadomego pochodzenia, mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu fizycznym i psychicznym pupila. Psiak nie tylko cierpli. Otrzymuje on także niejasne sygnały niewiadomego pochodzenia. Pies nie wie, czy może w ogóle szczekać i w jakich okolicznościach.

Właściwa tresura od szczenięcia pozwoli na całkowite wyeliminowanie problemu nocnego szczekania bez powodu. Najważniejsze to nie dawać psu przyzwolenia na hałasowanie, nie reagować tak, jakby pies sobie tego życzył oraz ganić niepotrzebne szczekanie. Pies powinien być także nagradzany za właściwe zachowanie, np. opanowanie ekscytacji. Jeśli problem pojawi się w dorosłym życiu psa, lepiej jest poświęcić czas na naukę dobrych zachowań i konsekwentne oduczanie głośnego szczekania, niż stosować środki, które działają szybciej, ale wprawiają psa w duży dyskomfort.