Objawy otyłości u kotów

Jak wskazują statystyki, coraz więcej kotów w Stanach Zjednoczonych zmaga się z otyłością. Niestety u mruczków, podobnie jak u ludzi, nadmiar kilogramów prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego ogromną rolę odgrywa zapobieganie powstawaniu otyłości oraz odpowiednie leczenie kotów z nadwagą.

Otyłość jest poważnym problemem zagrażającym zdrowiu i życiu kotów Otyłość jest poważnym problemem zagrażającym zdrowiu i życiu kotów Źródło: Shutterstock

Obecnie szacuje się, że co trzeci kot mieszkający za oceanem cierpi na otyłość. Oznacza to, że w USA może mieszkać nawet ponad 40 milionów mruczków, których nadmierna waga niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Przyczyny takich problemów mogą być różne, ale często wynikają z nieodpowiedniej diety oraz zbyt małej aktywności fizycznej kota. Tymczasem jak podkreślają specjaliści, nawet stosunkowo niewielka nadwaga prowadzi do pogorszenia jakości życia, a przede wszystkim skraca długość życia mruczka. Istnieje co najmniej kilka objawów problemów ze zdrowiem występujących u otyłego kota. Jednym z nich jest chrapanie podczas snu oraz problemy z oddychaniem. W rezultacie mruczek może nie być w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do swojego organizmu, co prowadzi do chorób serca, wątroby i nerek. 

Wspólną cechą większości otyłych kotów jest mniejsza aktywność fizyczna. Mruczki cierpiące na nadwagę łatwo się męczą. Ponadto ich kości, ścięgna i mięśnie narażone są na różne kontuzje. Czasami dotyka ich także atretyzm i problemy z kręgosłupem. Dodatkowo otyłe koty nie są w stanie odpowiednio zadbać o higienę osobistą. W rezultacie ich sierść traci połysk, a ponadto pojawiają się stany zapalne skóry. Na domiar złego u mruczków z dużą nadwagą mogą pojawić się infekcje układu moczowego. Dlatego właściciel każdego otyłego kota powinien udać się ze swoim pupilem do weterynarza, aby dobrać odpowiednią karmę i rozpocząć leczenie swojego ulubieńca. Aby uświadomić opiekunom czworonogów, jak ważna jest odpowiednia waga zwierząt, 8 października ogłoszono w Stanach Zjednoczonych dniem poświęconym problemowi otyłości u zwierząt domowych.

 

Źródło: Catster