Nowa inicjatywa Dariusza Radomskiego „Dog Games”

O swoim nowym sportowym projekcie „Dog Games” opowiada Dariusz Radomski popularyzator dogfrisbee i flyball w Polsce. 

Zawodnicy i sędziowie "Dog Games" Zawodnicy i sędziowie "Dog Games" Źródło: fot. Karolina Nowak

Darku, większość osób skupionych wokół dogfrisbee kojarzy Cię jako inicjatora i propagatora tego sportu w Polsce. Rok temu podjąłeś się nowej inicjatywy „Dog Games”. Co kryje się za tym hasłem?
Darek: Dziękuję za miłe słowa, dogfrisbee miewa się w Polsce świetnie, zyskuje rokrocznie i nowych fanów, i zawodników, podnosi się poziom ich występów.
Pod hasłem Dog Games planuję skrzyknąć i poznać ze sobą entuzjastów różnych sportów kynologicznych. Ludzi owładniętych pasją pracy z psem. Diametralnie różniących się w swoich psich zainteresowaniach, metodach pracy, ale posiadających wspólny mianownik - unikaną relację - więź ze swoim psem umożliwiającą interakcję i współpracę.

Darek podczas warsztatów flyballowych. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Co przyświecało idei stworzenia Dog Games?
Darek: Choć obecnie koncentruję się na Dogfrisbee i Flyballu, to uprawiałem ze swoimi psami i wciąż fascynują mnie również inne sporty: obedience, zaganianie owiec, agility, dog diving. Środowiska właścicieli akywnych psów przenikają się, ale tylko w niewielkim stopniu. Nie zamierzam robić psiej olimpiady, chciałbym tylko, by jedni psiarze robili wrażenie na innych, nawzajem się wspierali i oklaskiwali, poznawali, zaprzyjaźniali.

Czy Dog Games to tylko zawody? Czy może jakieś szkolenia, warsztaty, obozy itp.?
Darek: Dog Games, to zawody. Na tym chcemy się skupić i to robić dobrze. 

Na razie w skład Dog Games wchodzą trzy dyscypliny? Czy w przyszłości w cykl tych zawodów wejdą także inne sporty kynologiczne?
Darek: Bardzo chciałbym. Weekend ma jednak tylko dwa dni. W zależności od doboru konkurencji, ich popularności i specyfiki, będziemy proponować od dwóch do czterech dyscyplin. Postaramy się dobierać je tak, by każda z edycji - wiosenna, letnia i jesienna - dopracowała się swojej unikalnej formuły.

Jakie są warunki uczestnictwa w zawodach Dog Games? Gdzie można się zapisać?
Darek: Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest gotowość do zaprezentowania swoich umiejętności w konkurencjach Dog Games. Poza flyball, gdzie może zgłosić się tylko drużyna, pozostałe sporty maja charakter indywidualny. Rywalizować mogą wszystkie psy, rasizm pozostawiamy organizatorom innych imprez. Oczywiście są ograniczenia wiekowe, psy muszą być zdrowe, zaszczepione, nie mogą wykazywać agresji. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie www.doggames.pl..

Jak zapowiada się sezon Dog Games w 2013 roku?
Darek: Planujemy 3 edycje Dog Games w bieżącym roku - Spring 20-21 kwietnia,  Summer 30 czerwca i Fall 21-22 września. Te ostatnie otworzymy dla ewentualnych gości z zagranicy. Wszystkie imprezy odbędą się w Zielonkach koło Warszawy. Wierzę, że zawodnicy polubią ideę zawodów i z chęcią będą na nie wracać. Już pierwszy dzień zapisów na na konkurs dogfrisbee pokazał, że najlepsze teamy specjalizujące się w dystansach podjęły wyzwanie! W turnieju flyball zobaczmy wszystkie aktywne polskie kluby, na czele z Unleashed Blade Runners, najszybszą drużyną Mistrzostw Europy 2012. Liczymy też na bardzo wysoki poziom rywalizacji w Rally-o.

Jakiego przygotowania  wymaga pies do startu w takich zawodach? Gdzie można się szkolić w dogfrisbee, flyball i rally-o?
Darek: W każdej z wymienionych dyscyplin przygotowania wyglądają inaczej. Rally-o można ćwiczyć samemu lub w klubie, ale dobrze jest  (szczególnie w pierwszym przypadku) wziąć udział w seminarium lub warsztatach, by uchwycić specyfikę wykonywanych podczas rajdu zadań . W Dogfrisbee dobrze uczyć się od sprawdzonych trenerów, którzy są lub byli topowymi zawodnikami - mamy tej chwili wysyp propozycji seminariów, warsztatów. Polecam organizowaną przeze mnie Latajacą Akademię Dog Chow. Flyball, to sport drużynowy i należy znaleźć działającą drużynę (w tej chwili:  Warszawa, Tarnowskie Góry, Trójmiasto, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Opole), bądź... założyć swoją!!! najlepiej zasięgnąć języka przystępując do grupy Flyball Polska na Facebooku.

Darku, dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w rozwijaniu inicjatywy "Dog Games". 
Najbliższe zawody z cyklu "Dog Games" już 30 czerwca w Zielonkach, k. Ożarowa Mazowieckiego.