Naprowadzanie psa

Pewne zachowania z łatwością możemy wywołać u psa za pomocą kuszenia go smakołykiem lub zabawką. Naprowadzanie pozwala nie tylko uczyć psa, ale i kojarzy naukę z czymś przyjemnym.

Źródło: Shutterstock

Naprowadzanie polega na zachęceniu psa do wykonania danego zachowania poprzez podążanie za targetem lub ręką trenera, w której znajduje się nagroda (zabawka lub smaczek). Jest to bardzo szybki sposób na nauczenie psa szczególnie pozycji „siad”, „waruj” czy „obróć się”. Dzięki niej łatwo uczy się psa wykonywania zwrotów „w prawo” i „w lewo” podczas marszu czy biegu.

Stosując tę metodę w treningu należy jak najszybciej, kiedy tylko pies zrozumie o co chodzi w ćwiczeniu wycofać naprowadzanie. Jeśli tego nie zrobimy, pies nauczy pracować się tylko wtedy, gdy wiadomo z góry jaka będzie nagroda.

Jak wygląda trening poprzez kuszenie (naprowadzenie) przyjrzyjmy się temu na przykładzie nauki siadania.

  1. Weźmy do ręki smakołyk i pokażmy go psu, ale mu go nie dawajmy
  2. Powoli rękę ze smakołykiem skierujmy nad głowę psa i trochę za nią
  3. Pies nie chcąc stracić smakołyka z oczu będzie śledził go wzrokiem przez co automatycznie usiądzie
  4. Kiedy to zrobi klikamy lub chwalimy go i podajemy smakołyk
  5. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy
  6. Kiedy pies już domyśla się o co chodzi, wycofujemy smakołyk i używamy ręki tylko do naprowadzenia go, kiedy siada klikamy i drugą ręką podajemy nagrodę
  7. Jeśli pies pojął już o co chodzi i siada automatycznie całkowicie eliminujemy naprowadzenie i wprowadzamy komendę

Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy uważać by za bardzo nie machać ręką ze smakołykiem, ale naprowadzać psa powolnymi ruchami. Szybkie ruchy stają się dla niego mało czytelne, mogą go zdezorientować, zbytnio pobudzić, a wtedy pies zamiast śledzić smakołyk i zacznie na nas skakać.

 

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Tajemnice psiego umysłu,Łódź, 2006;
Karen Pryor, Kliker skuteczne szkolenie psa, Łódź, 2008;