Najlepsza karma dla kota

Żywienie kota wymaga dobrania takiej karmy, która będzie najbardziej odpowiednia dla pupila. Każdy właściciel chce zadbać o jego dobro, dlatego szuka unikalnych rozwiązań, dających pożądane efekty. Jaką karmę dla kota wybrać? Czym się kierować podczas wyboru? Czym cechuje się karma mokra i sucha?

Najlepsza karma dla kota Najlepsza karma dla kota Źródło: pexels.com

Najlepsza karma dla kota

Podczas wyboru karmy dla kota konieczne jest sprawdzenie etykiety, aby upewnić się, czy produkt jest pełnoporcjowy (zbilansowany i kompletny), czy też uzupełniający (element diety). W składzie surowce występują w największej ilości. Nie zapominajmy o tym, że produkty pochodzenia zwierzęcego i mięso są niezbędnymi składnikami w diecie mięsożernego pupila. Dzięki temu dostarczymy mu substancje odżywcze wpływające na zdrowie i wigor. Dobra karma powinna bazować na optymalnej wartości białka i zostać wzbogacona witaminami oraz składnikami mineralnymi. Bardzo ważna jest tauryna, której niedobory prowadzą do ślepoty, chorób serca, słabego tempa wzrostu zwierzaka i innych schorzeń. 

Karma sucha

Karma sucha dla kota jest ekonomicznym i zdrowym rozwiązaniem, które zawiera niewielką ilość wody. Jeśli dobierzemy taki pokarm, warto zadbać o regularne uzupełnianie miski z wodą dla pupila i sprawdzać, czy kot ją pije. W sytuacji, gdy zwierzę pije za mało, można zastosować przykładowo specjalne poidło, które bardziej atrakcyjnie się prezentuje. Za mała ilość wody w diecie może przyczynić się do kamicy moczanowej. Specjaliści jasno wskazują, że konieczne jest łączenie suchego pokarmu z mokrym w stosunku 1:9. 

Karma mokra

Wilgotna karma dla kota ze zbilansowanym składem wpływa bardzo dobrze na jego samopoczucie i zdrowie. Pozwala zachować odpowiednie nawodnienie za pomocą zawartości wody na poziomie ok. 80%. Warto podkreślić, że mokra karma ma znacznie mniej kalorii niż sucha, przeliczając na masę wyrobu, co pozwala zachować prawidłową masę ciała pupila. Jest to ważne szczególnie u zwierząt po kastracji, kiedy mają zwiększony apetyt przez rozchwianą gospodarkę hormonalną. 

Najlepsza karma dla kota posiada składniki pochodzenia zwierzęcego, które są bardzo ważne w żywieniu zwierzaka. Mają wpływ na dostarczanie do organizmu właściwej ilości białka o bardzo dobrej jakości. Taki mokry pokarm jest smakowity i ładnie pachnie, dzięki czemu koty chętnie przystępują do spożywania. Dobrym pomysłem jest podawanie karmy pełnoporcjowej, która poza mięsem posiada też podroby i inne produkty odzwierzęce, jakie są istotnym elementem zbilansowanej diety kota. W tym przypadku żywienie kota odbywa się dosyć często, w małych porcjach. 

 

Link do strony: https://abc-kot.pl/ranking-karm-dla-kotow/