Najczęstsze schorzenia psów rasowych

Mówi się, że najzdrowszy pies to kundelek i faktycznie coś w tym jest. Psy rasowe nierzadko nie mają szczęścia do idealnego zdrowia. Część z ich problemów wynika z ciągnącej się całymi latami, a nawet wiekami, nieprawidłowej selekcji i krzyżowania ze sobą zwierząt z określonymi schorzeniami. Oto kilka ras i najbardziej charakterystycznych chorób, na jakie zapadają.

Źródło: Sam Lavy Flickr

Jak zminimalizować szansę na to, że twój pies będzie cierpiał na którąś z tych chorób? Decydując się na psa rasowego, wybieraj tylko sprawdzoną, zarejestrowaną i poddającą się kontroli hodowlę. Zwierzęta w takim miejscu muszą być badane pod kątem określonych schorzeń, tak żeby szczenięta ich nie dziedziczyły. Sprawdź, jakie wykręty może stosować pseudohodowca - 10 wykrętów pseudohodowców.

Jeśli zaś adoptujesz pieska ze zlikwidowanej pseudohodowli musisz zdawać sobie sprawę, że zwierzak może zachorować na którąś z tych chorób. Prawdopodobieństwo odziedziczenia chorób w genach jest wyższe, jeśli pseudohodowca krzyżuje ze sobą rodzeństwo albo matkę z potomstwem.


Owczarek niemiecki

dysplazja stawów biodrowych, choroba genetyczna, która objawia się falującym chodem. Pies niejako zarzuca tyłem ciała na boki. Zmiany można zauważyć w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Schorzenie to występuje również u innych dużych i ogromnych ras psów: labradorów, rottweilerów, berneńskich psów pasterskich, nowofunlandów.


Jamnik

problemy z kręgosłupem, dyskopatie. Podobnie jak u ludzi, psa może dotknąć dyskopatia, zwana potocznie “wypadnięciem dysku” lub przepukliną kręgosłupa. Wiąże się to z dużym bólem, a czasem nawet niedowładem i paraliżem kończyn.

Doberman

choroby serca, m.in. kardiomiopatia rozstrzeniowa, skutkująca niewydolnością krążenia. Psy tej rasy często chorują na serce i zdarza się, że odchodzą nagle, bo mięsień sercowy stał się całkowicie niewydolny.

 

Bulterier

głuchota, choroby skóry. Na skutek ścisłej selekcji hodowlanej wygląd tych psów bardzo zmienił się na przestrzeni lat. Niestety efektem ubocznym jest większe prawdopodobieństwo głuchoty zwłaszcza u psów o białym umaszczeniu.

 

Pudel

choroby oczu, m.in. postępujący zanik siatkówki i jaskra. Choroby te prowadzą ostatecznie do ślepoty psa, są postępujące i nieuleczalne.

Mops, buldog angielski, buldog francuski

zespół oddechowy. Psy tych ras, zwanych brachycefalicznymi, mają bardzo krótki pysk i co za tym idzie - skrócony nos. Z powodu określonej budowy nozdrzy psy te mają problemy z oddychaniem i częściej zapadają na schorzenia dróg oddechowych.

Basset

choroby oczu, m.in. zapalenie spojówek, spowodowane dużym obciążeniem i naciągnięciem skóry wokół oczu przed długie i ciężkie uszy. Ze względu na wielkość uszu, również i one narażone są na uszkodzenia i otarcia.