Nadwaga? Czyli kiedy się niepokoić?

Widok wychudzonych zwierząt zawsze wzbudza litość i współczucie dla ich trudnego losu. Przeciwnie - zwierzęta z nadwagą nierzadko wzbudzają uśmiech, mówi się, że są „słodkie”, „grubiutkie” „puszyste”… Tymczasem ich los i zdrowie wisi na włosku. Są chore. Tak, są chore - ich życie ulega drastycznemu skróceniu, a dobrostan pogorszeniu. Nie mogą cieszyć się spacerami, często towarzyszy im ból i dyskomfort, rozwijają się poważne choroby.

Źródło: Hemera/Thinkstock

Otyłość nie przychodzi nagle

Nadmierna tkanka tłuszczowa odkłada się w organizmie z różnych przyczyn. To proces, który często bywa niezauważony w początkowym etapie. Dopiero, kiedy nadwaga zaczyna być znaczna, szuka się przyczyn i rozwiązań. Wytłumaczenie, że to brak równowagi pomiędzy ilością zużytej energii a ilością energii dostarczonej wydaje się być zbyt uproszczone. Bo dlaczego niby nieprawdopodobne wydarzenie  Anglicy zwykli podsumowywać stwierdzeniem „nie utuczysz charta”?

Przemiany energii w zdrowym organizmie zależą od wieku, typu budowy, stanu fizjologicznego, gospodarki hormonalnej, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia… Te wszystkie czynniki trzeba uwzględnić przy wyborze diety dla psa czy kota, bo tylko wtedy kondycja zwierzęcia będzie optymalna. Konieczne jest też regularne kontrolowanie wagi zwierzęcia. Tymczasem okazuje się, że ponad 30% pacjentów klinik weterynaryjnych nigdy nie było ważonych, a aż 80% opiekunów psów i kotów niewłaściwie ocenia ich kondycję. To swoisty paradoks - te same osoby, które niepokoi każda dodatkowa fałdka na własnym brzuchu, wydają się nie zauważać problemu zaokrąglonych boków psa czy kota.

Nadwaga, czyli co?

Z definicji nadwaga to przekroczenie optymalnej masy ciała od 10 do 20%, podczas, gdy powyżej 20% nadmiar tkanki tłuszczowej to już otyłość. Jednak niewielkie rozmiary domowych pupili mogą zaburzać nam skalę problemu. Przecież kilogram nadwagi to nie dużo. Owszem, dla człowieka – nie, dla czterokilogramowego  kota - tak. Proporcjonalnie bowiem, odpowiada to aż 16 dodatkowym kilogramom u człowieka, którego prawidłowa masa ciała wynosi 65 kg. Dodatkowy kilogram u wyżła to odpowiednik 7 zbędnych kilogramów u człowieka.

Problem nadwagi jest w naszych czasach równie powszechny wśród ludzi jak i zwierząt towarzyszących. Okazuje się, że co trzeci pies i kot mają nadwagę.

Nadwaga nie jest jednak wyłącznie problemem estetycznym. Sprzyja bowiem rozwojowi wielu schorzeń, takich jak cukrzyca oraz choroby układu krążenia, oddechowego i ruchu. Powoduje spadek odporności, pogorszenie jakości okrywy włosowej i stanowi poważny czynnik ryzyka przy zabiegach chirurgicznych.

Trzeba działać!

Najważniejsze  w przypadku stwierdzenia nadwagi u zwierzęcia jest dobranie dla niego odpowiedniej karmy. Powszechnym błędem jest zmniejszanie dawek karmy dotychczasowej –  w efekcie mamy głodnego psa czy kota i ryzyko niedoborów pokarmowych. To niebezpieczne, szczególnie w przypadku kotów, bo głodówka może doprowadzić do groźnego, nieodwracalnego stłuszczenia wątroby, a nawet śmierci. Zatem potrzebna jest specjalistyczna karma o wysokiej strawności, dużym udziale białka i odpowiedniej kompozycji włókna pokarmowego. Dzięki temu proces odchudzania przebiega sprawnie, zwierzę jest syte, dobrze odżywione i nie traci masy mięśniowej.

Drugim ważnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Dla psów to regularne, długie spacery z możliwością swobodnego biegania, a dla kotów przebywających wyłącznie w domu przygotowanie miejsc zachęcających do wspinania i wspólne zabawy z opiekunem. Porcja ćwiczeń fizycznych powinna być zawsze uzgodniona z prowadzącym terapię odchudzająca lekarzem weterynarii – zbyt forsowny wysiłek może zaszkodzić, szczególnie psom z dużą nadwagą.

Dobrym sposobem jest połączenie aktywności sportowej opiekuna z psim spacerem – bieganie , nordic walking, dog trekking, to tylko kilka propozycji na wspólne spędzanie czasu. Pamiętajmy o dostosowaniu wysiłku do predyspozycji psa (wielkość, budowa ciała). Oprócz niekwestionowanych korzyści zdrowotnych zyskamy w ten sposób coś jeszcze – silną więź z czworonożnym przyjacielem. Nic tak przecież nie łączy jak wspólne pasje!

Więcej na temat problemu nadwagi i otyłości znajdziecie na stronie http://otylosczwierzat.pl/


Autor

Anna Maria Ziembińska

Specjalista ds. szkoleń i  komunikacji naukowej Royal Canin

Zootechnik, behawiorysta COAPE, zoopsycholog , dietetyk