Mama i rodzeństwo w życiu kociaka

Małe kociaki są wrażliwe na dotyk, dlatego obecność matczynego ciepła i matczynego języka jest dla nich bardzo ważna. Mama nie tylko dba o ich zdrowie i czystość, ale zwyczajnie uczy kota, jak być kotem.

 

W grupie kot lepiej i szybciej się rozwija W grupie kot lepiej i szybciej się rozwija Źródło: www.fotoroko.pl

Obecność matki jest dla kociąt bardzo ważna - wychowywane są wręcz w matriarchacie. Bardzo wcześnie pojawia się u małych kotków zmysł dotyku, około 21-25 dnia. Dlatego tuż po urodzeniu kotka przywiązuje się do swoich kociąt, karmi je, wylizuje, otacza troską i ciepłem.

Jej rola ujawnia się szczególnie w wylizywaniu krocza noworodków, które same nie są jeszcze w stanie oddawać moczu i kału. U  małych kociąt widoczny jest tzw. odruch noszenia, który pozwala matce przetransportować kociaki w razie np. niebezpieczeństwa. Kocięta analizują także matczyne cechy oraz identyfikują mamę jako źródło pociechy, a więc gdy odłączy się je od matki, przejawiają niepokój.

Przywiązanie kociąt do swojej matki umożliwia wdrukowanie im właściwego gatunku. Rola matki jest bardzo ważna w nauce samokontroli, tym bardziej, że okres socjalizacji u kociąt jest bardzo krótki. Matka kontroluje wszystkie zachowania kociąt, zapobiega ich nadmiernemu rozbrykaniu. Kocięta uczą się od kocicy przez naśladownictwo jej zachowań: chociażby nauka zakopywania odchodów, nauka polowania. Matka uczy kocię by kontrolowało swoje ruchy motoryczne, chowanie pazurów, hamuje intensywność gryzienia oraz impulsywności reakcji ataku.

Liczba miotu kociąt również jest bardzo istotna dla ich wychowania. Kocięta uczą się samokontroli oczywiście nie tylko dzięki obecności matki, ale także od innych kociąt. Aby rozwój przebiegał prawidłowo miot powinien mieć chociaż cztery kocięta. W innym wypadku socjalizacja kociąt może być zachwiana. Kot musi żyć ze swoim rodzeństwem do 7, a nawet i 10-12 tygodni. Właśnie podczas zabaw społecznych kocięta uczą się rytuałów komunikacyjnych właściwych dla ich gatunku, które później są też używane do oznaczania terytorium. Chemiczna organizacja terytorialna oma dla kotów olbrzymie znaczenie, a tzw. odruch flehmen, czyli swego rodzaju "smakowanie" powietrza, pojawia się już w 5 tygodniu życia kociąt, a swój maksymalny rozwój osiąga w wieku 7 tygodni. Wtedy kocięta uczą się intensywnie polowania podczas gonitw i drapieżnych zabaw.

Zabawa i naśladowanie - tak uczą się koty. Aby ich rozwój przebiegał prawidłowo, najlepiej pozwolić kotu przeżyć 'dzieciństwo' w grupie innych kotów.