Letnie zagrożenia: pierwsza pomoc dla psa i kota

Wypadki chodzą po ludziach. Po zwierzętach też. Latem, gdy zdecydowanie więcej czasu spędzamy w plenerze, na czworonogi czyha mnóstwo zagrożeń. Wiecie, co robić, gdy wasz pupil potrzebuje natychmiastowej pomocy?

Źródło: https://pixabay.com/

Odwodnienie, przegrzanie, udar cieplny

Uff, jak gorąco! Zwierzęta, zwłaszcza te bardzo aktywne, często zapominają o piciu, nad zaspokojenie pragnienia przedkładając szaleńczy bieg za piłką.  Niedobrze! Czworonogi odwadniają się tak jak ludzie, a zadaniem opiekunów jest do tego nie dopuścić. Jak? Obserwując pupila i zapewniając mu regularne przerwy w zabawie. Koniecznie w cieniu i z dostępem do świeżej wody. Symptomy zapowiadające odwodnienie to miedzy innymi wysuszone dziąsła, utrata elastyczności skóry i nadmierne ślinienie się. Bądźcie czujni!

Podczas upałów czworonogi narażone są też na udar cieplny. Zagrożeniem jest nie tylko zbyt długie przebywanie na słońcu, ale także w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli lato jest gorące, nigdy nie zostawiajcie zwierząt w samochodzie, nawet na kilka minut, gdy chcecie zrobić zakupy. Metalowa puszka karoserii nagrzewa się jak piekarnik. Temperatura wewnątrz może błyskawicznie wzrosnąć nawet do 50 czy 60 stopni, a stąd o krok od tragedii. Objawy udaru to wymioty, biegunka, kołatanie serca i nadmierne dyszenie, a także omdlenia. Co robić? Natychmiast do cienia! Rozgrzane ciało schładzamy na przykład za pomocą wilgotnych ręczników. Nie wolno wrzucać zwierzęcia do zimnej wody ani okładać lodem, takie działanie mogłoby spowodować szok termiczny.

Gdy temperatury są naprawdę wysokie, zwierzętom lepiej będzie w domu niż na zewnątrz. Znajdą sobie chłodniejsze miejsce (np. wyłożoną kafelkami łazienkę) i przetrwają trudny czas. Na spacery najlepiej wychodzić wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Latem szczególnej uwagi wymagają szczenięta, seniorzy i zwierzęta chore, upały źle znoszą też psy o krótkim pysku.

Uwaga na owady

Latem aktywność owadów wzrasta. Gdy połączyć to z pogodą sprzyjającą dłuższym spacerom, powstaje niebezpieczna mieszanka. Ugryzienia owadów powodują nie tylko nieprzyjemne swędzenie skóry, mogą również wiązać się z poważniejszymi konsekwencjami. Podstawą ochrony jest zabezpieczenie pupili przed pchłami i kleszczami, trzeba też pamiętać, że czworonogi mogą również paść ofiarą żądeł pszczół i os. Gdy pokąsane zwierzę intensywnie się drapie, pomogą środki antyhistaminowe.

Niebezpieczny ogród

Nie ma jak zabawa na trawie! Ale pamiętajcie, czujność trzeba zachować nawet w przydomowym ogródku. Lato to czas intensywnych prac ogrodniczych, nawożenia, odchwaszczania itd. Chemiczne środki ochrony roślin są substancjami bardzo toksycznymi. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości pestycydów to zagrożenie życia czworonoga. Czytajcie etykiety na opakowaniach – zawierają bardzo dokładne wskazówki odnośnie tego, jaki jest czas działania danego produktu i przez jaki okres zwierzęta nie powinny mieć do potraktowanego nim ogrodu wstępu. Gdy wiecie, że wasz pupil miał kontakt z ogrodowymi chemikaliami, niezwłocznie zgłoście się do weterynarza. Jeśli czworonóg poparzył się substancją w płynie, trzeba natychmiast spłukać ją ze skóry pod bieżąca wodą.

Gorąco aż parzy

Rozgrzany asfalt w mieście lub piasek na plaży szybko przekracza granicę przyjemnego ciepła i zaczyna boleśnie parzyć. Jeśli powierzchnia jest zbyt gorąca dla chodzącego boso człowieka, prawdopodobnie będzie również zbyt gorąca dla zwierząt. Podczas upału unikajcie długiego chodzenia po nagrzanych powierzchniach – konsekwencje poparzenia poduszeczek łap mogą ujawnić się dopiero po kilku godzinach lub dniach. Jeżeli zwierzę się poparzy, łapy należy delikatnie schłodzić w letniej wodzie. Niewykluczone, że potrzebny będzie opatrunek lub nawet antybiotyk.

Czworonogi narażone są również na poparzenia słoneczne. W upalne dni, w godzinach największego nasłonecznienia, lepiej poszukać cienia. Największe ryzyko poparzeń dotyczy psów i kotów o jasnej sierści lub wyjątkowo cienkim futrze. Najczęściej poparzeniom ulegają uszy, nosy i brzuszki.

Zatrucia pokarmowe

Ludzkie jedzenie dla zwierząt, zwłaszcza to mocno doprawione lub zbyt słodkie, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Latem dodatkowo dochodzi kwestia szybkiego psucia się w wysokich temperaturach. Pamiętajcie, że psują się także niedojedzone resztki mokrej karmy w zwierzęcych miskach. Efekt: wymioty, biegunka, nawet problemy z trzustką. Wakacje dla wielu nieodłącznie wiążą się z plenerowymi przyjęciami z grillem. Grillowane przysmaki nie nadają się dla czworonogów. Szczególnie groźne są popularne sosy do barbecue. Zazwyczaj mają w składzie czosnek i cebulę, toksyczne dla żołądków psów i kotów.

Wodne zabawy

Nie wszystkie psy lubią wodę i nie wszystkie doskonale pływają. Niektóre czworonogi w wodzie panikują, a stąd już krok do tragedii. Uważajcie zwłaszcza nad basenem, gdzie woda już przy ściance może być głęboka. Jeśli zwierzę wpadło do wody i nałykało się jej, przede wszystkim trzeba pomóc mu pozbyć się płynu z dróg oddechowych. Najprościej to zrobić układając czworonoga tak, żeby pysk znajdował się delikatnie niżej niż reszta ciała. Woda zamiast spływać do płuc popłynie w odwrotnym kierunku. Po takim wypadku warto uważniej obserwować pupila. Gdy nawet przez krótki czas płyn był w płucach, poważne problemy mogą pojawić się nawet po kilku dniach.

Kolejne niebezpieczeństwo związane z wodą to pasożyty. Zwierzęta nie powinny pić stojącej wody. Objawy działalności pasożytów to między innymi wzmożone pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, spadek apetytu, wymioty, w końcu problemy z nerkami i wątrobą.

Czy pies może kąpać się w basenie? Tak, ale trzeba pamiętać, aby po pływaniu zmyć z niego pod bieżącą wodą drażniące skórę chemikalia. Chlorowana woda w basenie to również ryzyko podrażnienia spojówek i żołądka.

Groźne urazy

Złamania kości czy obrażenia wewnętrzne mogą zdarzyć się zawsze, latem – z racji częstszego przebywania na zewnątrz – jest ich zdecydowanie więcej. Gdy zwierzę uległo wypadkowi, nawet jeśli wygląda na zdrowe, powinno być obejrzane przez lekarza. Wewnętrzne obrażenia nie muszą od razu dawać widocznych gołym okiem niepokojących objawów.

Ze zwierzęciem jak z człowiekiem – gdy podejrzewamy uraz kręgosłupa (a w przypadku upadków z wysokości czy niefortunnego spotkania z samochodem zawsze należy taki brać pod uwagę) – pacjenta transportujemy na płasko, na sztywniejszym kartonie lub desce. Uwaga! Czworonóg, który uległ wypadkowi, jest w szoku i może pogryźć nawet ukochanego opiekuna.

Nieprzewidziane wypadki mają to do siebie, że… nie można ich przewidzieć.  Co można, to zachować zdrowy rozsądek i minimum zasad bezpieczeństwa. Pies trzymany na smyczy nie wybiegnie nagle pod pędzący samochód, zabezpieczony balkon uchroni przed upadkiem kota. Dbajcie o swoich pupili!

 

 

korzystałam z www.petmd.com