Lekcja 3 - Pies i frisbee

Opanowałeś podstawowe rzuty, a Twój pies chętnie aportuje zabawki? W takim razie pora na trening psa z dyskiem! 

Źródło: Zpazurem.pl

Trening ze szczeniakiem

Jeśli Twój pies jest jeszcze szczeniakiem, rzucaj mu wyłącznie rollery, ponieważ takie rzuty nie będą obciążały jego rozwijającego się układu ruchu. W drugiej lekcji omówiliśmy, jak rzucać psu rollery.

Młodemu psu rzucaj tylko rollery. Źródło: Zpazurem.pl
  

Trening z dorosłym psem

W przypadku treningu z dorosłym psem możesz zacząć rzucać psu floatery. Na początku rzucaj mu bardzo blisko i stopniowo zwiększaj tę odległość. Staraj się rzucać tak, by Twój pies zawsze był w stanie złapać dysk w locie, by w chwytaniu dysku odnosił jak najwięcej sukcesów.

W treningu z dorosłym psem zacznij od rzucania psu floaterów. Źródło: Zpazurem.pl


Backhand

Jak już wspomnieliśmy, jest to najpopularniejszy rzut w dogfrisbee. Jeśli go opanujesz, możesz zacząć myśleć nawet o udziale w swoich pierwszych zawodach, ponieważ rzut ten wykorzystuje się w wielu konkurencjach technicznych i dystansowych. Jeśli chodzi o dogfrisbee, najlepiej zadebiutować w konkurencji dla początkujących – Pro Toss & Fetch, w której zawodnik staje na linii startu i oddaje 6 rzutów do jak najdalszej strefy. Ma na to 1,5 minuty. Najlepiej punktowane są rzuty złapane w ostatniej strefie 40 jardów. Dodatkowe punkty team może otrzymać, gdy pies złapie dysk z czterema łapami w powietrzu.

Źródło: Zpazurem.pl

W konkurencji Pro Toss & Fetch najwyżej punktuje się najdalsze rzuty załapane przez psa. Ale żeby pies złapał takie dalekie rzuty, musi być nie lada sportowcem. Dlatego, żeby ułatwić mu te zadanie, dobrze jest nauczyć go tzw. obiegania, które polega na obiegnięciu przez psa przewodnika, który wyrzuca dysk. Kiedy pies jest już rozpędzony, jest mu łatwiej dogonić i schwytać lecący dysk.
 

Obieganie krok po kroku

Etap 1

Weź do prawej ręki dysk i przywołaj do siebie psa. Ustaw go naprzeciw siebie i poczekaj aż skoncentruje się na trzymanym przez Ciebie frisbee. Teraz ruchem ręki, w której trzymasz talerzyk, zachęć psa do podążania za nią. Kiedy pies znajdzie się już za Twoimi plecami, szybko przełóż dysk z prawej strony do lewej i przeciągaj się z psem.

Obieganie nadaje psu prędkość potrzebną do dogonienia i schwytanie dysku wyrzuconego na dużą odległości. Źródło: Zpazurem.pl

Etap 2

Ćwiczenie zaczynasz tak samo, zachęć psa, by obszedł Cię z prawej strony, ale zamiast się z nim szarpać rzuć psu blisko floatera. Przy następnych powtórkach tego ćwiczenia stopniowo wydłużaj rzucane floatery.

Etap 3

Kiedy psiak łapie już długie floatery pora na rzut backhandowy. Przy następnych treningach rzucaj mu dysk stopniowo coraz dalej.
 

Bezpieczeństwo na treningu

Miejsce

Miejsce na trening z psem powinno być w miarę równe z miękką nawierzchnią, najlepiej przystrzyżony trawnik. Zanim zaczniesz ćwiczyć z psem przejdź się i sprawdź, czy nigdzie nie ma dołów ani niebezpiecznych śmieci, jak na przykład rozbite szkło, ostre kamienie i patyki.

Trzymaj się z daleka od ulicy!!! Jeśli nie opanowałeś jeszcze dobrze rzutów, uważaj, gdzie ćwiczysz z psem. Unikaj miejsc o natężonym ruchu samochodów, bo czasem wiatr może porwać dysk, za którym pies wybiegnie na ulicę lub wpadnie na chodnik czy krawężnik. Może się przy tym połamać lub wybić sobie zęby! Staraj się przewidzieć takie scenariusze i nie ćwicz w takich miejscach!

Rozgrzewka

Zanim zaczniesz ćwiczyć z psem, zapewnij mu rozgrzewkę, przejdź się z nim na krótki spacer. Później pobiegaj z nim chwilę po okręgu, trochę w jedną, trochę w drugą stronę, tak aby rozgrzać jedną i drugą stronę ciała psa.

Jeśli Twój pies potrafi jakieś sztuczki np. slalom między nogami, wykorzystaj je do rozgrzewki, możesz poprosić też psa, by przeskoczył jakąś przeszkodę, np. wskoczył i zeskoczył na ławkę w parku itp.

Dyski

Pamiętaj, by zawsze trenować z psem tylko i wyłącznie dyskami frisbee przeznaczonymi dla psów! Wykorzystywanie dysków przeznaczonych dla ludzi może wyrządzić psu krzywdę!
 

Po treningu pozwól psu odpocząć. Źródło: Zpazurem.pl
Kilka dobrych rad na trening z psem

  • Nie karm psa tuż przed treningiem, odczekaj co najmniej dwie godziny po posiłku.
  • Nie okazuj frustracji, gdy coś Twojemu psu nie wychodzi, pamiętaj, że on też ma swoje gorsze dni!
  • Chwal i nagradzaj psa za wszystkie jego sukcesy! Doceń jego ciężką pracę i chęć do nauki.
  • Ćwicz krótko – dogfrisbee jest bardzo wymagające i dla psa męczące. Kilka rzutów raz w tygodniu w zupełności wystarczy.
  • Kończ zabawę dyskiem kiedy ta trwa w najlepsze!
  • Każdy trening zakończ sukcesem psa!
  • Zabierz na trening wodę dla czworonoga, z pewnością po treningu czy zabawie będzie chciało mu się pić!
  • W domu pozwól psu odpocząć.