Krople Bacha

Terapia Bacha należy do terapii naturalnej i alternatywnej. Obok homeopatii, akupunktury, fitoterapii i chiropraktyki to jedna z najchętniej stosowanych metod w weterynarii.

Źródło: Creativ Studio Heinemann/Westend61/Corbis

Krople Bacha to ekstrakty kwiatów dziko rosnących roślin. Ich odkrywcą był brytyjski lekarz Edward Bach. Używanie są chętnie na Zachodzie przez właścicieli niemal wszystkich gatunków zwierząt. Doktor Bach odkrył 38 ekstraktów kwiatowych, które w zależności od potrzeby stosuje się pojedynczo lub w mieszaninie. Terapeuta znający zasady stosowania kropli potrafi samodzielnie dobrać ilość i rodzaj esencji do wymaganej sytuacji.

Krople Bacha stosuje się przy redukcji napięcia, stresu i niepokoju, zarówno o podłożu typowo behawioralnym, jak i na tle schorzeń z zakresu chorób wewnętrznych. Esencje są całkowicie bezpieczne i ich stosowanie nie koliduje z innymi rodzajami terapii i lekami farmakologicznymi. W Polsce dostępne są już gotowe preparaty. Do najchętniej stosowanych przez właścicieli psów należą:

  • Rescue Remedy – mieszanina ekstraktów z pięciu kwiatów (zawiera ekstrakt z Niecierpka, Śniedka, Posłonka, Powojnika i śliwy). Stosowana z powodzeniem niemal we wszystkich sytuacjach stresowych. Popularnie preparat podaje się przed wystawą, podróżą lub przed wizytą lekarza weterynarii.
  • Osika (Populus tremula) – stosowana w stanach lękowych, których przyczyny nie jesteśmy  w stanie uzasadnić.
  • Posłonek kutnerowaty (Helianthemum nummularium) – środek stosowany aby uśmierzyć atak paniki mającej podłoże psychiczne oraz somatyczne (w momencie silnego bólu w organizmie).
  • Czerwiec jednoroczny (Scleranthus annuus) lub Stokłosa gałęzista (Bromus ramosus) – gdy występuje brak pewności siebie, zbyt szybkie reagowanie na bodźce zewnętrzne.
  • Orzech włoski (Juglans Regia) – stosowany, gdy w życiu zwierzęcia pojawiają się nowe, obce dla niego zmiany (np.;  przeprowadzka).
  • Winorośl (Vitis Vinifera) – w przypadku psów agresywnych, nerwowych.
  • Kolcolist zachodni – dla psów przemęczonych, apatycznych, pomocny w przypadku rekonwalescencji po chorobie.
  • Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) - przeznaczony dla zwierząt domagających się nieustannie uwagi od  strony właściciela (np.: poprzez nadmierne szczekanie).

Esencje podawać można wraz z wodą do picia w przypadku terapii chronicznej lub bezpośrednio na język w przypadku pomocy doraźnej.

Terapia Bacha stosowana jest z powodzeniem na całym świecie. Należy pamiętać jednak, że nie jest to środek leczniczy, a jedynie preparat wspomagający. W przypadku zaburzeń psychicznych, mocnej niestabilności charakteru, niekontrolowanej i nieuzasadnionej agresji należy, po konsultacjach z lekarzem i behawiorystą, wprowadzić środki farmakologiczne i terapię behawioralną. Esencje Bacha z powodzeniem stosować możemy ze wszystkimi lekami czy suplementami, ponieważ nie wchodzą z żadnym z preparatów w interakcje. Gotowe krople Rescue Remedy warto mieć zawsze „pod ręką, jako pierwszą pomoc na stres i nerwy naszego psa - są to zdecydowanie najchętniej podawane zwierzętom krople.

 Lek .wet. Natalia Sobczak