Koty pocieszają małych pacjentów szpitala w Portland

Felinoterapia to coraz częściej stosowana metoda leczenia zarówno osób dotkniętych chorobami o podłożu czysto fizycznym jak i pacjentów cierpiących na dolegliwości emocjonalne oraz wszystkich ludzi znajdujących się w złej kondycji psychofizycznej. Wykorzystuje się ją coraz częściej nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych, gdzie koty goszczą nawet w szpitalach i pocieszają nie tylko dorosłych, ale także schorowane dzieci.

Felinoterpia w szpitalu w Portland Felinoterpia w szpitalu w Portland Źródło: Portland Business Journal

Przykładem jest Doernbecher Children’s Hospital w mieście Portland w stanie Oregon. Przebywa w nim duża grupa ciężko chorych dzieci, cierpiących między innymi na choroby nowotworowe. Kontakt z mruczkami jest dla nich często jedną z nielicznych przyjemnych chwil w ciągu dnia i pozwala im chociaż przez chwilę zapomnieć o tragedii jakiej doświadczają. Koty wjeżdzają do sal małych pacjentów na specjalnych wózkach prowadzonych przez pielęgniarki i spędzają z każdym dzieckiem od kilku do kilkudziesięciu minut. Oczywiście wszystkie mruczki biorące udział w takich terapeutycznych sesjach cechują się bardzo łagodnym usposobieniem, cierpliwością i uwielbiają kontakt z dziećmi.

Oprócz Doernbecher Children’s Hospital felinoterapia prowadzona jest także w innym dużym szpitalu w stanie Oregon - Providence St. Vincent Medical Center. Chorzy pacjenci to nie jedyni beneficjenci felinoterapii. Obecność czworonogów poprawia także nastrój pracownikom szpitala, których codzienna ciężka praca jest źródłem wielu stresów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej placówek medycznych za oceanem decyduje się na felinoterapię. Przy stosunkowo niewielkich kosztach oraz minimalnym ryzyku, taka terapia przynosi bardzo wiele korzyści. Nie tylko koty świetnie odnajdują się w roli terapeutów. W leczeniu chorych doskonale sprawdzają się także psy, a dogoterapia jest prowadzona również w domach starców, a nawet w więzieniach.

 

Źródło: Lifewithcats.tv, Portland Business Journal