Kocie pasożyty niebezpieczne dla kobiet w ciąży

W odchodach kotów często znajdują się pasożyty, które mogą być groźne dla ludzi. Są one jednak szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż wywołują toksoplazmozę. Ta ciężka choroba potrafi zruinować życie dorosłemu człowiekowi. Na domiar złego przenosi się z chorej matki na płód i zazwyczaj prowadzi do jego obumarcia. Dlatego w domach, w których mieszkają koty i kobiety w ciąży, inni domownicy powinni zajmować się sprzątaniem kuwety.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Koty są przeważnie uodpornione na większość pasożytów i zazwyczaj poza problemami z trawieniem, nie powodują one u mruczków żadnych poważniejszych dolegliwości. Często kot mimo zarażenia zachowuje się całkowicie normalnie i trudno jest zauważyć, że cokolwiek mu dolega. Niemniej w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u mruczka, należy czym prędzej wybrać się z wizytą do weterynarza, który zbada czworonoga i poleci środki przeznaczone do odrobaczania. Ryzyko zarażenia toksoplazmozą od kota nie jest wysokie, ale pomimo tego trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny i zachować elementarne środki ostrożności.

Rozpoznanie toksoplazmozy u osoby dorosłej jest o tyle skomplikowane, że choroba może przebiegać bezobjawowo lub jej objawy mogą przypominać symptomy grypy czy innych popularnych chorób. Oprócz ostrożności w kontaktach z mruczkami, kobiety w ciąży chcące zmniejszyć ryzyko zachorowania na toksoplazmozę powinny także unikać jedzenia surowego mięsa pod jakąkolwiek postacią oraz bardzo dokładnie myć warzywa i owoce przed ich spożyciem. Szczegółowe informacje na temat zapobiegania toksoplazmozie oraz porady dotyczące jej leczenia można znaleźć w polskojęzycznym serwisie medycznym dostępnym pod adresem http://otoksoplazmozie.pl/.

 

Źródło: Bangor Daily News