Kocia muzyka

Koty uwielbiają dźwięk otwieranej puszki z karmą - jest to dla nich wręcz muzyka. Ale teraz nareszcie będą mogły słuchać prawdziwej muzyki tylko dla nich. Naukowcy opracowali bowiem pierwsze na świecie pianino dla kotów, które gra w ultradźwiękowych częstotliwościach słyszalnych tylko dla naszych pupili.

Źródło: Photocredit

Ultradźwięki są falą oscylującą w częstotliwościach większych niż górny limit słyszalny dla człowieka, czyli ok. 20 000 Hz. Kocie pianino z kolei gra w częstotliwościach do 64 000 Hz. Koty mają bowiem imponującą zdolność odróżniania 11 oktaw, czyli o dwie więcej niż jest w stanie rozróżnić ludzkie ucho i o jedną więcej niż pies.

Pianino zostało już wykorzystane do zagrania pierwszego kociego koncertu w Londynie. Zwierzakom zostały zagrane ultradźwiękowe utwory z albumu „Empire State of Mind” Jaya Z, „I Want It That Way” zespołu The Backstreet Boys oraz ścieżka dźwiękowa z filmu „Powrót do przyszłości”.

Podczas koncertu niektóre koty muzyka porwała tak bardzo, że same wskoczyły na pianino, żeby „zagrać” kilka swoich melodii. Co ciekawe, pianino zostało tak skonstruowane, aby człowiek również mógł słyszeć dźwięki grane jednocześnie z tymi niesłyszalnymi – tak więc ani koty, ani ludzie nie nudzą się.

Jeżeli coraz więcej kotów z przyjemnością będzie słuchało muzyki z nowego wynalazku, zapewne niedługo doczekamy się pierwszych kocich albumów muzycznych.