Kiedy zacząć wychowanie szczeniaka?

Wychowanie zaczynamy już od chwili pojawienia się psa w naszym domu. To właściwie od nas zależy, czy będziemy mieć podrapaną kanapę i psią karmę na dywanie. Potraktujmy szczenię ja dziecko.

Źródło: Shutterstock

Najczęściej jest okres między 8 a 10 tygodniem życia szczenięcia. Wychowując szczeniaka mamy niepowtarzalną okazję kształtowania jego osobowości oraz jego zachowania w przyszłości. Poza tym wychowywanie szczeniaka nie tylko ułatwia i buduje trwałą więź już od pierwszego kontaktu, a samo patrzenie jak dorasta sprawia naprawdę wiele przyjemności.

Dorosłego psa również da się wychować, ale jest to proces żmudny i trudny. Taki pies ma już swoje nawyki i to nie zawsze dobre. Niewłaściwe zachowanie psa czasem trudno jest wykorzenić, dlatego wychowanie dorosłych psów, podobnie jak ich psychiczna rehabilitacja wymaga ze story właściciela wiedzy, umiejętności i a przede wszystkim cierpliwości.

Biorąc się za wychowanie czworonoga pamiętajmy, że pies jest po prostu psem! Szkoląc psa nie możemy zmienić jego natury! Nie możemy oczekiwać, że przestanie szczekać, a na spacerze zawsze będzie chodził przy nodze i nie pochyli się nawet na chwilę w stronę trawnika, żeby coś powąchać. Pies, żeby był szczęśliwy musi być sobą, musi zachowywać się jak pies.

Wychowując szczeniaka musimy wziąć pod uwagę jego naturę i instynkty którymi się kieruje. Nie możemy ich zniszczyć, ale powinniśmy ukierunkować je tak, aby nie stały w opozycji do społeczeństwa, aby jemu nie zagrażały. Psy nie mogą być uciążliwe i niebezpieczne dla otoczenia właśnie po to je wychowujemy.