Kamienie w pęcherzu moczowym psa

Gdy podczas spaceru zaobserwujemy, że nasz pupil oddaje mocz częściej niż zwykle, w mniejszej ilości lub w moczu widać krople krwi, niezwłocznie zgłosić się trzeba do lekarza weterynarii. Problemy w oddawaniu moczu psów sugerują choroby cewki, pęcherza lub nerek. Jedną z częstszych przyczyn powyższych objawów są kamienie w pęcherzu moczowym.         

Źródło: Shutterstock

Kamieniami najczęściej występującymi u psów są tzw. sruwity, czyli fosforany amonowo-magnezowe. Stanowią 50% przypadków kamicy. Ciekawostką jest, że zdecydowanie częściej chorują na nie suczki niż samce. Przyczyn powstawania struwitów jest wiele. Przede wszystkim kamienie tworzą się, gdy mocz zmienia swoje pH na bardziej zasadowe (prawidłowe pH wynosi 6-6,5). Należy pamiętać, że infekcje takie jak np. zakażenia bakteryjne sprzyjają podwyższeniu się pH. Źle zbilansowana dieta lub suplementacja  magnezem czy fosforem podnieść może pH moczu. Niekorzystnie wpływa również zagęszczenie moczu, następujące w momencie ograniczenia psu dostępu do wody. Istnieją również osobnicze predyspozycje do tworzenia się kamieni lub osadu struwitowego. Każdorazowo - oprócz zaleconych przez lekarza leków - należy zakupić dietę weterynaryjną mającą na celu nie tylko obniżenie pH, ale przede wszystkim rozpuszczenie istniejących kamieni.

Źródło: Shutterstock
Kolejnym często występującym rodzajem kamieni są oxalaty, czyli szczawiany wapnia. Najczęściej kamienie pojawiają się, gdy w diecie jest za dużo wapnia lub szczawianów. Nadmiar witaminy D zaburza gospodarkę wapnia w organizmie co również może być przyczyną powstawania kamieni. Nadmiar glikokortykosterydów również działa negatywnie. Kamienie nie są niestety podatne na rozpuszczanie, dlatego też niezbędna okazać się może interwencja chirurgiczna. Po operacji warto przez jakiś czas stosować specjalną dietę obniżającą poziom szczawianów jak również podnoszącą pH.

Charakterystyczne u dalmatyńczyków kamienie kwasu moczowego spowodowane są upośledzonym przekształceniem kwasu moczowego do alantoniny, co doprowadza do zwiększenia stężenia tego kwasu w moczu i surowicy. Kolejną przyczyną powstania kamieni kwasu moczowego jest wrodzone oboczne krążenie wrotno – obwodowe.  Rasą, która również jest predysponowana  do tego rodzaju kamieni są buldogi angielskie. Choć za kamicę tą chorować mogą zwierzęta w różnym wieku, najczęściej dotyka ona dorosłe psy (szczególnie samce) powyżej 3 roku życia.

Kamienie cystynowe (cystynuria), występujące z umiarkowaną częstotliwością tworzą się z skupisk organicznej cystyny. Kamica występuje w psów z wrodzonym defektem metabolizmu. Niestety dokładny sposób dziedziczenia cystynurii u psów jest nieznany. Cystynuria głównie dotyka samców taki ras jak: nowofundland, buldog angielski, jamnik, bulterier, welsh corgi.

Znacznie rzadziej występują kamienie ksantynowe, krzemianowe czy apatyty. Aby jednoznacznie stwierdzić z jakim rodzajem kamicy mamy do czynienia niezbędne jest szczegółowe badania moczu. Bardzo pomoce w ocenie jest badanie USG i  RTG. Kamice nieleczone doprowadzić mogą do całkowitego zatkania cewki moczowej, a co za tym idzie poważnych konsekwencji.

Sobczak Natalia