Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne kota?

Bardzo ważne przy układaniu jadłospisu dla naszego kota jest uwzględnienie jego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Podaje się je najczęściej jako ilość niezbędnych kalorii na 1kg masy ciała.

Źródło: shutterstock

Na zapotrzebowanie energetyczne składa się wiele różnych rodzajów energii: energia spoczynkowa, związana z aktywnością mięśniową, energia zużywana przy zwiększonym wysiłku fizycznym, energia potrzebna do wzrostu i rozwoju organizmu, utrzymania funkcji życiowych (oddychanie, trawienie, itd.), termoregulacja, a także energia adaptacyjna, niezbędna do przystosowania się w środowisku i sytuacjach stresowych. Niezmiernie ważne są czynniki wpływające na zapotrzebowanie energetyczne. Oprócz indywidualnych preferencji, które niejako utrudniają dokładne określenie dziennego zapotrzebowania, istnieją także inne, równie ważne czynniki.

Podstawowym czynnikiem jest wielkość (powierzchnia ciała) i waga kota. Dane, które najczęściej podaje się w publikacjach dotyczących tego tematu, to dane oparte na kotach zdrowych i bez nadwagi. Każde uchylenie od fizjologicznego stanu i wyglądu kota zmieniają jego zapotrzebowanie. Logiczne jest, iż większe koty potrzebują więcej energii. Także aktywność fizyczna wpływa na zapotrzebowanie energetyczne. Koty aktywne potrzebują więcej kalorii, które szybko są przemieniane na energię. Przykładem mogą tu być koty ras azjatyckich: aktywne, ciekawe, a mimo to zachowujące atletyczną sylwetkę.

Bardzo ważny jest także wiek, kocięta około piątego tygodnia życia potrzebują nawet do 1100kcal na kilogram masy ciała! Kolejne etapy wzrostu i rozwoju są już różne dla każdej rasy: przykładowo koty rasy Maine Coon rosną nawet do drugiego roku życia, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię do tego czasu, podczas gdy koty mniejszych ras etap wzrostu kończą najczęściej około 12 miesięcy. W wieku około dwunastu miesięcy zapotrzebowanie zmniejsza się do 250-350 kcal/kg masy ciała.

Także stan hormonalny ma wpływ na ilość niezbędnej energii. Kotki i koty w okresie rui często odmawiają jedzenia. Kiedy aktywność hormonów spada (po okresie rui i po sterylizacji/kastracji) zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, a zwiększa się apetyt. Stan ten, niekontrolowany, często prowadzi do nadwagi.

Z pewnością stany chorobowe, niedożywienie, osłabienie zmieniają ilość niezbędnej kotu energii. W przypadkach niedowagi i rekonwalescencji powinno się stopniowo zwiększać dawki dziennej energii, aby organizm mógł się przyzwyczaić do zmian. W przeciwnym razie zacznie odkładać rezerwy w postaci tkanki tłuszczowej, zamiast zużywać energię na bieżącą pracę organizmu.

Temperatura i stres w środowisku, w których żyje kot nie pozostaje bez wpływu na zapotrzebowanie energetyczne. Kiedy poziom stresu rośnie, kot potrzebuje więcej energii, aby umożliwić pracę hormonom uwalnianym do organizmu w tym czasie. Są jednak koty, które w sytuacjach stresowych odmawiają jedzenia. Ważne jest też zwiększenie racji żywnościowych w okresie zimowym, zwłaszcza dla kotów przebywających na zewnątrz. Wiąże się to z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała, a proces ten pochłania dużo energii. Najlepszym źródłem energii w tym czasie będzie tłuszcz. Kanapowe mruczki niekoniecznie będą zimowa pora potrzebowały zwiększenia racji pokarmowych, gdyż domowe koty w okresie zimowym najczęściej stają się mniej aktywne, oszczędzając w ten sposób energię, co równoważy się z wpływem niskiej temperatury. Ponadto nie muszą one regulować temperatury ciała, ponieważ przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach.

Ogólnie przyjmuje się, iż przeciętny kot potrzebuje ok. 60-80kcal/1 kg masy ciała. Wyjątkowo mało aktywne koty potrzebują ok. 40kcal/1kg masy ciała. Jak już wspomnieliśmy, możemy określić jedynie przybliżoną wartość dziennego zapotrzebowania na energię, przede wszystkim ze względu na mnogość czynników mających na to wpływ.

Orientacyjne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnego kota (wg. Milera i Allisona):

Wiek kota Kcal/1 kg masy ciała
5 tygodni ok. 1045
10 tygodni ok. 836
20 tygodni ok. 543
30 tygodni ok. 418
40 tygodni ok. 334
50 tygodni ok. 250-356