Jaki nos powinny mieć zwierzęta?

Martwisz się za każdym razem, kiedy Twój pupil ma inny niż zawsze nos? Inny, czyli jaki? - bardziej mokry, suchy, z wydzielinami… Sprawdź, czy masz się czym martwić. Dowiedz się, jaki powinien być nos u kota i psa.

 

Nos kota

Zaniepokojeni właściciele kotów bardzo często martwią się suchym nosem swoich podopiecznych. Mogłoby się wydawać, że suchy nos oznacza coś złego. Nie powinno to być jednak dla Ciebie zmartwieniem. Kot może mieć suchy nos z wielu powodów. Tak naprawdę w ciągu dnia nos Twojego kota może być na zmianę raz zimny raz ciepły. Mają na to wpływ takie czynniki jak pomieszczenie z suchym powietrzem, wygrzewanie się kota na słońcu lub wylegiwanie się przy kaloryferze lub na ciepłym kominku.

Nos mówi bardzo dużo o stanie zdrowia kota. Kilka objawów może świadczyć o bardziej lub mniej problematycznych kwestiach zdrowotnych. Popękany nos, pokryty strupami albo otwartymi ranami może być oznaką problemów ze skórą. W skrajnych przypadkach u chorych kotów suchy nos może być objawem odwodnienia. Przyglądając się kociemu nosowi, należy dokładnie przyjrzeć się, czy pojawiła się wydzielina. Śluz przeźroczysty nie jest powodem do zmartwień. Gorzej, jeśli wydzielina z nosa zawiera pęcherzyki powietrza, ma kolor żółty, zielony czy czarny i jest gęsta. Wówczas koniecznie zabierz swojego kota do weterynarza.

 

Nos psa

U naszych psich przyjaciół jest podobnie. Jeśli wziąć pod uwagę to, czy nos u psa ma być suchy czy mokry, ciepły czy zimny, także zależy od wielu czynników. Psi nos, który jest suchy i ciepły niekoniecznie jest oznaką choroby. Jak w takim razie to interpretować?

Nie trzeba się martwić tym, że nos naszego psa jest z reguły wilgotny i zimy. Tak musi być. Dzieje się to za sprawą łez. Powstają one w celu utrzymywania odpowiedniej wilgotności gałki ocznej. Nadmiar łez spływa kanałami łzowo-nosowymi do nasady nosa. Wtedy pies zlizuje łzy, czym powoduje ich rozprowadzenie po nosku. Tym samym przyczynia się do tego, że nos jest zazwyczaj mokry. Zgromadzona woda na nosie paruje, a wtedy nos staje się zimny.

W wielu przypadkach u psów można zauważyć, że ich nosy są ciepłe i suche. Zazwyczaj jest tak w kilku sytuacjach:

 

1. Kiedy śpi – nie może wówczas lizać nosa.

 

2. Kiedy kopie w ziemi – intensywne kopanie w ziemi wysusza i wyłuszcza nos psa.

 

3. Kiedy panują wysokie temperatury – nos jest wówczas przegrzany.

 

4. Kiedy pies jest odwodniony – każdy pies musi mieć zapewniony stały dostęp do wody.

 

5. Kiedy pies przebywa zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

6. Kiedy pies jest uczulony na plastik – jeśli inne sytuacje nie mają zastosowania, pomyśl o wymianie miski dla swojego pupila – najlepiej na stalową lub ceramiczną.

 

Śluz na nosku psa również nie oznacza niczego złego. Jego zadaniem jest pomoc w filtrowaniu powietrza. Za jego sprawą pies ma bardziej wyostrzony węch.

 

Kiedy udać się ze zwierzęciem do weterynarza?

Najlepiej będzie zachować zdrowy rozsądek i obserwować kondycję naszego zwierzęcia. Jego nos nie zawsze „powie” nam, co złego się dzieje. Wizyta u weterynarza będzie konieczna w kilku przypadkach:

 

- wysoka temperatura – sprawdź za pomocą cyfrowego termometru, którym można zmierzyć z oddali,

 

- brak apetytu – jeśli nasz pupil nie chce jeść ani pić, można zacząć się martwić,

 

- inaczej się zachowuje – jeśli zachowanie naszego zwierzaka jest inne niż dotychczas

 

- pojawiły się objawy takie jak kichanie, katar, kaszel i in.

 

- nos zmienił swój kolor.

 

Problemów z nosem nie warto bagatelizować. W wielu przypadkach nie należy się się martwić przedwcześnie. Obserwujcie bacznie swoje zwierzęta i ich codzienne zachowanie. Wówczas będziecie mogli w porę zareagować.