Jak duża powinna być buda dla psa?

Wiele z nas nie wyobraża sobie domu bez szczekającego czworonoga. Nie każda rasa jednak nadaje się w 100% do trzymania w domu. Zwłaszcza duże psy zdecydowanie swobodniej będą czuły się na terenie ogrodu czy w kojcu, niż w domu, gdzie meble i inne przedmioty ograniczają im swobodne poruszanie się.

Buda dla dużego psa Buda dla dużego psa Źródło: Redakcja

Pamiętajmy jednak, że każdy pies mieszkający na zewnątrz powinien mieć zapewnione schronienie. Jest ono niezbędne zarówno w przypadku psów na stałe mieszkających na zewnątrz jak i tych, które tylko od czasu do czasu pomieszkują np. w ogrodzie. Duża buda dla psa powinna być ciepła, odizolowana od wilgoci i chronić przed słońcem.

Idealna buda dla psa

Wydawać by się mogło, że buda dla psa to zakup, nad którym nie trzeba się długo zastanawiać, w końcu zwierzę prędzej czy później się do niej przyzwyczai. Rzeczywistość jest jednak inna, pies tak jak człowiek lubi mieć zapewniony odpowiedni komfort w swoim azylu. By mieć pewność, że wszystkie potrzeby naszego pupila będą zaspokojone, wybór budy dla psa powinien zostać dokonany jeszcze zanim pies pojawi się w domu. Bez względu na to czy decydujemy się na samodzielne wykonanie budy dla psa czy też wolimy sięgnąć po gotowy produkt, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważny jest nie tylko rozmiar i konstrukcja samego lokum, ale również materiał z którego będzie wykonana. 

Buda dla psa – rodzaje

Wśród mieszkań dla psów najpopularniejszymi rozwiązaniami są:

  • Klasyczna buda dla psa – najkorzystniejsza cenowo i bardzo praktyczna, posiada zazwyczaj jedno lub dwuspadzisty dach i jedną komorę wewnątrz, do której prowadzi otwarte wejście. Jej głównym minusem jest fakt, iż łatwo ulega wychłodzeniu.
  • Buda dla psa z tarasem – zazwyczaj charakteryzuje się większymi rozmiarami niż buda klasyczna. Oprócz zamkniętego pomieszczenia posiada ona jeszcze zadaszony przedsionek, który nie tylko stanowi dla psa dodatkowe miejsce odpoczynku, ale również sprawia, że zimą do wnętrza budy dla psa dostaje się zdecydowanie mniejsza ilość zimnego powietrza.

Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonana może być zarówno mała jak i duża buda dla psa, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest drewno. Jest ono estetyczne i doskonale przystosowane do zmiennych pór roku, w zimie zapewniając ciepło, a latem pozwalając zachować we wnętrzu budy chłód. Dzięki sporej wadze, konstrukcja drewniana jest stabilna i solidna, przez co będzie służyć psu na wiele lat. Tanim i stosunkowo wygodnym, zwłaszcza pod względem higieny rozwiązaniem są plastikowe budy dla psów. Są lekkie i łatwo je przenosić, jednak charakteryzują się zdecydowanie gorszą izolacją termiczną, zwłaszcza zimą. Na rynku dostępne są również konstrukcje wykonane z materiałów mieszanych, łącząc ich zalety i eliminując najważniejsze wady.

Jak zrobić budę dla psa Źródło: Redakcja
 

Jak dobrać rozmiar budy dla psa?

Jaki rozmiar powinna mieć buda dla naszego czworonoga? Wbrew pozorom duża buda dla psa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, chociażby ze względu na fakt, iż mały pies nie będzie w stanie odpowiednio jej ogrzać, co będzie prowadziło do jej wychłodzenia. Rozmiar budy dla psa powinien być dostosowany do jego rozmiarów, a w szczególności do wysokości w kłębie.  Pies w jej wnętrzu powinien móc swobodnie stać, a dodatkowo poruszać się i wygodnie położyć na podłodze. Istotny jest również rozmiar wejścia do budy. Pamiętajmy, że nie może on być zbyt duży, gdyż będzie prowadził do szybkiego wychładzania jej wnętrza. Optymalnym rozwiązaniem jest otwór nieco szerszy niż pies i nieco niższy od jego wysokości. 

Jak prawidłowo wymierzyć budę? Najprościej zrobić to uwzględniając tzw. współczynnik luksusu. Jak to wygląda w praktyce? Przykładem niech będzie buda dla owczarka niemieckiego. W pierwszej kolejności należy zmierzyć psa, a dokładnie jego wysokość w kłębie oraz długość i szerokość gdy leży wygodnie zwinięty w kłębek i każdy z wyników pomnożyć raz 1.4. Większość owczarków ma wysokość około 70cm, dlatego w tym wypadku optymalna wysokość budy będzie wynosić około 1m. Z kolei szerokość i długość budy od strony wewnętrznej powinna wynosić około 70x90cm. Z kolei optymalne wymiary wejścia do budy w przypadku owczarka niemieckiego to około 30 centymetrów szerokości i 40 centymetrów wysokości.

A co w sytuacji, gdy nasz pies jeszcze rośnie? Wtedy zamiast wymiarów rzeczywistych do obliczeń powinniśmy wziąć wymiary uwzględnione w tzw. standardzie rasy. Określa on nic innego jak przewidywane parametry rozmiarów i wagi dorosłego przedstawiciela danej rasy.

Drewniane, klasyczne budy dla psa w różnych rozmiarach i w przystępnej cenie znaleźć można między innymi w ofercie OBI.  Szeroki wybór pozwala dobrać nam rozwiązanie optymalnie dopasowane do potrzeb naszego zwierzaka. Oprócz rozmiarów budy dla psa, pod uwagę należy również wziąć stabilną  konstrukcję, odpowiednio zabezpieczony materiał, ocieplenie wnętrza, a także ustawienie jej w odpowiednim miejscu.

Buda dla psa – izolacja termiczna

W sklepach OBI znajdziemy zarówno gotowe budy dla psa ocieplane, jak również modele, które samodzielnie możemy wyłożyć wybraną przez nas izolacją. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są wełna mineralna oraz styropian, które powinny być umieszczone zarówno na ścianach jak i na podłodze psiego mieszkania. Izolacja termiczna budy służy nie tylko jej ociepleniu, ale również latem pozwala uzyskać we wnętrzu przyjemny chłód. Buda dla psa ocieplana może również stać nie bezpośrednio na ziemi lecz na odpowiednio zabezpieczonych przez wilgocią nóżkach, co nie tylko będzie stanowiło dodatkową ochronę przed zimnem, ale pozwoli uzyskać również lepszą cyrkulację powietrza. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie pod budą specjalnej folii izolacyjnej lub pokrycie dachu papą lub eleganckim gontem. Jeżeli naszym wyborem jest buda dla psa ocieplana, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu izolacji przed zwierzęciem. Nie chodzi tu tylko o ewentualne zniszczenia, ale przede wszystkim o zdrowie naszego psiaka.

Pies w budzie Źródło: Redakcja
 

W bardziej luksusowych budach można znaleźć wbudowane systemy ogrzewania. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie zimą obserwujemy duże spadki temperatur. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie dodatkowego materaca lub legowiska, które nie tylko zapewni dodatkową warstwę ochronną, ale również zwiększy komfort psiaka podczas snu.

Gdzie ustawić budę?

Bez względu na to, czy naszym wyborem jest mała czy duża buda dla psa, gotowe rozwiązanie kupione w OBI czy samodzielnie zbudowana konstrukcja, oprócz odpowiedniej jakości materiałów zastosowanych do jej stworzenia, ważna jest również jej odpowiednia lokalizacja. Warto zadbać o to, by budy dla psa nie umieszczać w pobliżu źródeł ciągłego hałasu (np. ruchliwej ulicy) czy uporczywie migających świateł. Bodźce te mogą niepotrzebnie niepokoić psa i stanowić źródło dodatkowego stresu. 

Idealnym miejscem dla budy dla psa jest lekko zacienione i osłonięte od wiatru miejsce w pobliżu drzew, z otworem wejściowym skierowanym w taką stronę, by w upalne dni nie wpadało do niego bezpośrednio światło słoneczne. W miarę możliwości warto postawić budę na trawie, która zdecydowanie wolniej niż kostka czy beton nagrzewa się w ciepłe dni. Oczywiście często wybór miejsca, w którym stanie lokum dla psa zależy również od rozmiarów budy. Naturalnym jest, że buda dla psa z tarasem czy buda dla owczarka niemieckiego będzie zajmować więcej miejsca, niż niewielka klasyczna buda dla małego psa, co często zawęża nam wybór jej ostatecznej lokalizacji.


*Artykuł sponsorowany