Jak zaopiekować się bezdomnymi kotami?

Opieka nad bezdomnym kotem nie wymaga specjalnych umiejętności. Każdy z nas może pomóc bezdomnym zwierzętom, które żyją na osiedlu czy na działce. Jak zaopiekować się bezdomnym kotem?

Źródło: boredpanda.com

Zastanówmy się najpierw, w jaki sposób chcemy pomóc. Pomoc oznacza zrobienie czegoś dla kogoś. Jeśli Twoja rekcja ograniczy się do kontaktu ze służbami, to z pewnością nie możesz tego nazywać pomocą. Fakt faktem są instytucje państwowe, które zajmują się problemem bezdomnych oraz schroniska, ale to od nas zależy, jak zareagujemy. W każdym razie realna pomoc polega na czynnym działaniu.

Czynna pomoc to oprócz stałego dokarmiania także sterylizacja i również adopcja.

 

Dokarmianie kotów wolno żyjących

Bezdomne koty są trudne do udomowienia. Zwierzęta nie są przyzwyczajone do ludzi, uciekają od nich, a poza tym przyzwyczajają się do swojego terytorium i nikogo do niego nie dopuszczają. Jeśli nie chcemy adoptować kota z ulicy, możemy pomóc jego kociej rodzinie poprzez dokarmianie oraz sterylizację całej koloni.

 

Dowiedz się czegoś o kolonii kotów

Zaobserwuj, czy ktoś już czasem nie pomaga kociej rodzinie. Poznasz to po rozstawionych budkach i naczyniach do jedzenia. Jeśli ktoś już dokarmia koty w Twojej okolicy, możesz mu pomóc w ich sterylizacji. Zorientuj się w jakiej kondycji są koty – czy są dobrze odżywione, czy mają zdrowy wygląd, czy ich oczy nie są załzawione i zaropiałe. Jeśli koty mają ponacinane czubki uszu, oznacza to, że był sterylizowane. W taki sposób z reguły weterynarze oznaczają wysterylizowane koty. Małe kocięta w kolonii świadczą o tym, że są tam jeszcze kotki wymagające sterylizacji.

 

Jak dokarmiać bezdomne koty?

Jeśli chcesz dokarmiać bezdomne koty, rób to raz dziennie. Jedzenie zostawiaj w miejscach jak najmniej widocznych – pod krzakami, za zaroślami, pod ścianami. Nie zapominaj o świeżej wodzie. W miarę możliwości trzymaj się tych samych godzin i sprzątaj opróżnione miski, aby nie narazić się przeciwnikom kotów.

 

Czy sterylizacja jest potrzebna?

Sterylizacja to najbardziej humanitarny zabieg, który pozwoli zapobiec przed powiększaniem się kociej kolonii. To podstawowy zabieg , który powinno wykonać się bezdomnemu kotu przed oswojeniem zwierzęcia i szukaniem dla niego domu. W celu zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi sterylizacji, warto przedzwonić do wydziału ochrony środowiska w swoim mieście i zapytać o program sterylizacji kotów bezdomnych. Wiele organizacji oferuje darmowe lub rabatowe sterylizacje. Co najważniejsze, kota trzeba samemu dostarczyć do lecznicy.

 

Rekonwalescencja kota po sterylizacji trwa 1-7dni – kocura ok 1-2 dni, kotki do 7 dni. Miasta prowadzące akcję sterylizacji bezdomnych współpracują z lecznicami posiadającymi szpitaliki dla zwierząt. Koty po zabiegu można również przechowywać u siebie w domu. Ważne jest jednak to, aby kot nie chodził po mieszkaniu, a przebywał w specjalnej klatce wystawowej. Można taką klatkę zakupić lub wypożyczyć.

 

Kilka słów na koniec

Opieka nad bezdomnymi kotami to zajęcie czasochłonne i wymagające odpowiedniego podejścia. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, dokarmiaj koty w ustronnych miejscach z daleka od ludzi, dbaj o czystość, nie pozwól na mnożenie się kolonii. To odpowiedzialne zajęcie i duża pomoc. Idealne zajęcia dla każdego miłośnika kotów.