Jak przygotować psa na narodziny dziecka

Najlepiej jest zacząć przygotowywać czworonoga na narodziny naszego dziecka na samym początku ciąży, a nawet gdy dopiero ją planujemy. Ale jeśli nie podjęłaś jeszcze w tym kierunku żadnych kroków, choć jesteś już w ciąży zaawansowanej, lub gdy twoje maleństwo jest już na świecie, to pamiętaj, że lepiej zacząć późno niż wcale – nawet jeśli pupil ma już swoje lata.

Źródło: Shutterstock

Zacznij od wyznaczenia specjalnej, prywatnej strefy dla czworonoga i daj mu czas, aby się do niej przyzwyczaił. Niech to będzie miejsce, do którego może swobodnie wejść i w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał – najlepiej kotłownia, garaż, garderoba, czy duży kennel. Umieść tam jego miski na jedzenie i wodę, kocyk oraz ulubione zabawki. W ten sposób zapewnisz mu schronienie, w którym będzie mógł poczuć się bezpiecznie szukając wytchnienia od płaczu dziecka i domowego zamieszania.

Dobrze jest też „znieczulić” psa na często niezbyt delikatny dotyk charakterystyczny dla dziecięcych łapek. W tym celu dotykaj go między poduszkami łap, po pysku, ogonie, brzuchu, a także w uszach i pysku. Zacznij jednak od delikatnego muskania podczas przyjemnych codziennych zajęć – np. zabawy lub posiłku. Jeśli pies będzie stawiał opór, spróbuj przekupić go smakołykami. Idealnie, jeśli uda ci się takie ćwiczenie powtarzać mniej-więcej pięć razy dziennie, za każdym razem po kilka minut.

Źródło: Shutterstock

Jeśli do tej pory pies nie opanował chodzenia na smyczy oraz nie reaguje na podstawowe komendy („zostań”, „siad”, „leżeć”), to właśnie nadszedł najwyższy czas, żeby go tego nauczyć. Postaraj się także zadbać, aby nie skakał na ludzi i nie wyrywał im z rąk przedmiotów – w tym celu być może będziesz musiała skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera, co oczywiście niesie za sobą koszty, ale równocześnie może zapobiec tragedii.

Pamiętaj także, że gdy jesteś w ciąży, pies prawdopodobnie nie jest świadomy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat dziecko. Ale z łatwością wyczuwa u ciebie wahania nastroju, różnice w postawie ciała i ruchach, zachowaniu oraz chemii organizmu i w ten sposób wie, że dzieje się z tobą coś wielkiego i bardzo ważnego. Przez to zwykle staje się bardziej czujny i opiekuńczy – zdarza się nawet, że psy próbują chronić ciężarną kobietę przed jej partnerem.

Może jednak być i tak, że zmiany, jakie w tobie zachodzą, pupil odbierze w sposób negatywny i zacznie sprawiać problemy. Aby tego uniknąć, postaraj się nie zmieniać zbytnie codziennych nawyków związanych z czworonogiem – dopilnuj, aby spacery nadal były regularne i o stałych porach, podobnie jak posiłki i zabawa. Jeśli trzeba poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół. Zwróć również uwagę, jakie sygnały wysyła twoje ciało. Np. stając przed psem z rękami ułożonymi charakterystycznie dla ciężarnych kobiet na brzuchu, dajesz mu do zrozumienia, że jesteś dla niego niedostępna i zamknięta. Zamiast tego, postaraj się zachować przed nim postawę otwartą, mówiącą „chodź do mnie”. Dzięki temu będzie wiedział, że nadal jest ważny i kochany.